Вашингтон триумфира с първата си купа "Стенли"

Отборът на Вашингтон Кепиталс спечели за първи път в историята купа "Стенли", след като в петия мач от финалната серия в Националната хокейна лига на САЩ и Канада се наложи с 4:1 над Лас Вегас Голдън Найтс като гост.

По този начин столичани спечелиха серията с 4:1 победи и донесоха на града си първа купа от 1991 година насам в някой от четирите големи спорта в Америка - американския футбол, баскетбола, бейзбола и хокея на лед.

Срещата в Невада се разви максимално драматично, след като Вашингтон стигна до две попадения в рамките на 2:31 минути в средата на третия период, които доведоха резултата от 2:3 до 4:3.

Победната шайба във вратата на Марк-Андре Флюри отбеляза Ларс Елер само 7:37 минути преди края на мача.

Приза за "Най-полезен играч" във финалната серия завоюва звездата на гостите Александър Овечкин, който също се разписа в мача за 2:1 в полза на столичани.

Мачът в "Т-Мобайл Арена" в Лас Вегас започна с безрезултатна първа третина, но във втората паднаха цели пет попадения.

Якуб Врана изведе гостите напред в резултата в седмата минута на периода, но по-малко от три минути след това Нейт Шмид изравни. Овечкин даде нов аванс на Вашингтон 34 секунди по-късно, но с голове на Дейвид Перон и Райли Смит "златните рицари" обърнаха резултата в своя полза.

Така се стигна до средата на третата част, в която първо Деванте Смит-Пели изравни, а след това Елер вкара решителния гол на празна врата от непосредствена близост.

Силен мач за победителите направи и вратарят Брейдън Холтби, който отрази 28 удара към вратата си. За Лас Вегас Марк-Андре Флюри регистрира 29 спасявания.