Контролна среща: България (U16) - Вестфалия (U16) 1:1

ПСЖ си отмъсти на Ливърпул и гледа към осминафиналите (видео + галерия)

Отборът на Пари Сен Жермен надделя с 2:1 над Ливърпул у дома във възлов мач от Група “С” на Шампионската лига. По този начин Неймар, Килиан Мбапе и компания си отмъстиха на английския гранд за драматичното си поражение с 2:3 от него на "Анфийлд" по-рано през сезона. Тази вечер Хуан Бернат откри резултата в полза на ПСЖ с гол в 13-ата минута, а второто попадение в срещата бе дело на Неймар в 37-ата. В добавеното време на първата част Джеймс Милнър вкара гол за Ливърпул от дузпа. Гостите така и не успяха да избегнат поражението и заемат трето място в класирането в групата преди последния шести кръг. Ливърпул е с 6 точки и през декември приема на "Анфийлд" лидера Наполи в директен сблъсък за класиране на осминафиналите. "Партенопеите" са първи в подреждането с 9 точки, а ПСЖ е втори с 8. В последния си мач в групата французите гостуват на аутсайдера Цървена звезда и гледат уверено към следващата фаза. Сръбският гранд е с 4 точки на последната четвърта позиция и няма шанс да продължи напред.

Звездите Анхел ди Мария, Неймар, Килиан Мбапе и Единсон Кавани започнаха в атака за тима на Томас Тухел, а Ливърпул излезе на “Парк де Пренс” с добре познатото нападателно трио Садио Мане - Роберто Фирмино - Мохамед Салах.
В началните минути парижани атакуваха вихрено вратата на Алисон. Първо Килиан Мбапе застраши вратата на мърсисайдци, а малко след това Анхел ди Мария отправи опасен удар, който бразилският страж на Ливърпул успя да парира. Малко след това пък Тиаго Силва стреля от близко разстояние с глава, но сънародникът му Алисон спаси. В тази ситуация бе отсъдена и засада, като това бе погрешно, тъй като тъкмо Тиаго Силва, за разлика от двама свои съотборници, не се намираше в непозволена от правилника позиция.
В 13-ата минута поредната опасна атака на домакините доведе до гол във вратата на Алисон. Авторът на попадението бе малко неочакван - Хуан Бернат. Той се възползва от колебливата игра на отбраната на англичаните и с удар от близко разстояние изпрати топката в долния десен ъгъл на безпомощния Алисон.
В 31-ата минута французите организираха опасна атака отляво, при която гостите оцеляха след остро центриране на Килиан Мбапе към Единсон Кавани, което все пак не доведе до гол.
В 37-ата минута резултатът стана 2:0. Домакините сътвориха брилянтна контраатака, при която Килиан Мбапе и Неймар демонстрираха светкавичната си бързина. Неймар подаде вляво към Мбапе, който центрира по земя към Кавани. Уругвайският нападател успя да отправи удар, Алисон парира, но топката попадна право в Неймар и бразилецът не сбърка от удобната позиция при добавката.
Атаките на Ливърпул не се получаваха, но в самия край на първото полувреме играчите на Юрген Клоп успяха да върнат едно попадение. В първата минута на допълнителното време опитният халф Джеймс Милнър изпълни в типичния си безупречен стил дузпа, която бе отъсдена от рефера след консултация с помощниците му. Първоначално арбитърът отсъди нарушение на границата на наказателното поле, но се видя ясно, че Анхел ди Мария е спрял непозволено откъсналия се напред Садио Мане в рамките на пеналтерията. Интересно за отбелязване е, че Милнър реализира попадение от дузпа и в мача между двата тима на "Анфийлд".
Във втората минута на второто полувреме бразилският защитник на ПСЖ Маркиньос изпрати топката във вратата на гостите с глава, но попадението бе отменено заради засада. В 60-ата минута пък Роберто Фирмино можеше да изравни резултата, но бразилецът стреля в аут с глава след центриране отляво.

В 70-ата минута Алисон направи страхотно спасяване след силен удар с глава на Маркиньос след центриране от корнер и резултатът остана непроменен.

В 81-ата минута Неймар падна в наказателното поле на гостите и наставникът на ПСЖ Томас Тухел претендираше, че Вирджил ван Дайк е извършил нарушение срещу бразилеца, но реферът прецени, че холандският бранител е играл чисто.
В последните минути ПСЖ относително лесно отбиваше атаките на противника и удържа удобния за тима резултат, който го приближава до фазата на директните елиминации. Ливърпул пък загуби и трите си гостувания в групата и ще трябва да разчита на силно представяне у дома срещу Наполи.