Фернандо Каранга с първа награда след завръщането си в България

Етър ще зимува на точка от Топ 6 след 2:0 над Септември (видео)

Отборът на Етър (Велико Търново) ще зимува на точка от Топ 6, след като в двубой от последния, XX кръг на Първа професионална лига победи напълно заслужено с 2:0 като домакин Септемри (София). Попаденията за състава на Красимир Балъков реализираха Велко Батрович (28') и Крум Стоянов (76'), като голът на първия бе майсторски и много красив.

С третата си победа в последните пет мача “болярите”, които са една от приятните изненади този сезон, събраха 30 точки в актива си и се доближиха само на една от заемащия шестата позиция Черно море. Нещо повече, играчите на Бала се “бетонираха” поне за момента на седмата позиция, след като преднината им пред осмия Локомотив (Пловдив) е пет точки.

И докато на “Ивайло” ще посрещнат в приповдигнато настроение празниците, то ситуацията в Септември, който все пак демонстрира подем в последните кръгове, остава неблагоприятна. Воденият от тандема Мариян Христов - Христо Арангелов столичен тим ще зимува на предпоследната, 13-та позиция с актив от 14 точки. Единствено тоталният аутсайдер Верея е с по-скромен актив от септемврийци.

Първата по-сериозна възможност в старопрестолната столица се откри пред тима на Септември. След центриране от ъглов удар и последвало разбъркване, топката попадна в Румен Руменов, който центрира остро във вратарското поле, но защитниците във виолетово се справиха и изчистиха в нов ъглов удар. След последвалото второ центриране Етър се ориентира добре в защита и организира бърза контраатака. Никола Колев проби чудесно отляво и се опита да изведе Боджадж зад отбраната на септемврийци, но вратарят Янко Георгиев излезе навреме и пресече паса.

Малко след като бе изтекъл четвърт час игра, последваха два удара по посока вратата на Септември, дело на капитана Венцислав Василев и Флорант Боджадж. В първия случай обаче топката мина над вратата, а при втория изстрелът бе твърде слаб и не създаде проблеми за Георгиев. В 28-ата минута шампионът на България за 1991 година излезе напред в резултата, след като Велко Батрович проби отляво, с известна доза късмет преодоля противник в бяло и навлезе в наказателното поле, след което от малък ъгъл с много хубав фалцов удар “препарира” Георгиев.

До края на почивката тимът на тандема Мариян Христов - Христо Арангелов стигна до една възможност за обстрел на вратата на “болярите”, но не се възползва по най-добрия начин от нея. Боджадж подари топката на Георги Русев в центъра, младокът напредна и от границата на наказателното поле стреля с левия крак, но твърде слабо и право в ръцете на Христо Иванов.

Липсата на чисти голови положения продължи и след почивката. Първото по-сериозно се откри чак в 67-ата минута пред домакините. Аласана Мане стреля от пряк свободен, топката рикошира в стената и попадна в Даниел Младенов, който от неудобна позиция се завъртя и отправи изключително опасен диагонален удар. За негово съжаление обаче, топката премина на сантиметри встрани от левия страничен стълб на Георгиев.

В 76-ата минута Етър сложи точка на спора, след като за втори път намери път към мрежата на Септември. Боджадж се пребори отлично за една топка в центъра и подаде към Мане, който напредна и между трима играчи в бяло подаде наляво към включилия се в предни позиции Крум Стоянов, за когото не бе проблем да преодолее Георгиев и да реализира първия си гол с фланелката на “виолетовите”.

Шест минути след второто попадение на домакините септемврийци можеха да се върнат в мача, но туповният шут на Георги Стоичков премина на сантиметри встрани от вратата. Малко след това гостуващият състав отново имаше шанс да върне един гол, но след центриране отляво във вратарското поле Асен Чандъров се размина с топката. До края момчетата в бяло натиснаха домакините в тяхната половина и опитаха да отбележат почетно попадение, но такова във вратата на Христо Иванов не падна.