Роналдо направи Ювентус тотален хегемон в Италия!

Мегазвездата Кристиано Роналдо направи Ювентус тотален хегемон в Италия. Шампионите надвиха с 1:0 Милан във финала за Суперкупата на Италия - 2018 година, а CR7 отбеляза единственото попадение в 61-ата минута. Така португалецът спечели първи трофей с "бианконерите", които вече доминират на Апенините по всички показатели. Торинският гранд спечели осми рекорден трофей в надпреварата, като изпревари именно "росонерите", които останаха със седем. Старата госпожа вече рекордьор по титли - 34, рекордьор по Купи на Италия - 13, както и рекордьор по Суперкупи - 8. Това пък е втори требъл на Апенините за Алегри, който взе трите трофея с Ювентус и през 2015 година, и общо десети начело на Юве. Роналдо пък вече има 29 трофея в кариерата си, като този беше 28-и на клубно ниво.

Срещата се игра в Саудитска Арабия на пред пълнения стадион "Крал Абдула Спортс Сити" в Джеда. "Червено-черните" удариха греда в 48-ата минута, когато късметът обърна гръб на Патрик Кутроне, а Франк Кесие получи червен картон след намесата на ВАР в 74-ата минута, което се оказа решаващо. Две попадения на Матюиди (34) и Дибала (68) пък бяха отменени правилно поради засади, а в последните минути "росонерите" имаха сериозни претенции за дузпа.

Масимилиано Алегри искаше задължителен триумф дори в редовното време, след като загуби сблъсъците за трофея през 2014 г., 2016 г., и 2017 г., начело на Старата госпожа. Той има четири поредни дубъла на Апенините начело на "бианконерите".

122 Кристиано Роналдо донесе на Ювентус рекордна Суперкупа на Италия

Именно порадни тази причина заложи на най-доброто, като не можеше да разчита само на контузения Марио Манджукич, който остана в Торино. Войчех Шчесни бе на вратата, а Жоао Кансело, Леонардо Бонучи, Джорджо Киелини и Алекс Сандро бяха защитниците пред него. Родриго Бентанкур, Миралем Пянич и  Блес Матюиди бяха халфовете в схемата 4-3-3, а Дъглас Коща, Пауло Дибала и Кристиано Роналдо действаха в атака.

Дженаро Гатузо изведе тима си във втори финал в своята кариера срещу Ювентус. Преди осем месеца шампионите разпиляха "росонерите" с 0:4 във финала за Купата на Италия. Преди три години Милан отново беше загубил финала за Купата, но после спечели след дузпи мача за Суперкупата на Италия в Катар. Най-голямата звезда на миланистите Гонсало Игуаин се разболя и остана на пейката.

Джанлуиджи Донарума, който беше големият грешник във финала на "Олимпико" през май, бе на вратата. Давиде Калабрия, Кристиан Сапата, Алесио Романьоли и Рикардо Родригес бяха в защита. Новото попълнение Лукас Пакета действаше с Франк Кесие и Тиемуе Бакайоко в центъра на терена, а Самуел Кастийехо, Патрик Кутроне и Хакан Чалханоглу бяха в атака.

Първата възможност беше 4-ата минута, но Коща стреля в опасна близост от дясната греда на Донарума. После в 17-ата минута Кансело също стреля силно покрай дясната греда на гостите. Бакайоко пропусна да се възползва от лошо излизане на Шчесни, а Киелини завърши лошо светкавична контраатака на "бианконерите". Кутроне беше спрян от несъществуваща засада, докато излизаше сам срещу вратаря. В 35-ата минута гол на Матюиди беше отменен поради засада.

Последните минути на първата част Юве натисна съперника, а в 43-ата минута Кристиано Роналдо се размина с това да вкара фантастичен гол. Португалецът се изхвърли във въздуха и стреля от воле, но топката тупна в земята и премина на сантиметри от горната греда на Донарума. Последва и най-добрата възможност за "червено-черните", когато Чалханоглу отправи диагонален удар, но Шчесни изби и след това хвана топката.

Второто полувреме започна с отличен шанс за Милан, но Кутроне удари горната греда в 48-ата минута. Нападателят се възползва от грешка в защитата на Юве, когато Пянич прати топката в краката му, той  стреля светкавично с левия крак, но коженото кълбо се отби в гредата.

След хубав пробив на Роналдо в 53-ата минута, "бяло-черните" искаха дузпа за игра с ръка на Сапата. Суперзвездата на Юве пък отправи първия удар в очертанията на вратата в 58-ата минута, който беше избит от Донарума.

Роналдо даде аванс на Ювентус в 61-ата минута. Кристиано засече с глава отлично подаване на Пянич. Седмицата се измъкна на ръба от засада, като беше покрит от Родригес и стреля слабо, но топката мина между ръцете на Донарума и спря в мрежата за 1:0. Попадението бе негово 16-то за клуба, а 63 000 араби избухнаха по трибуните.

Втори гол на шампионите беше отменен в 68-ата минута, когато Дибала прати топката в мрежата след двойно подаване с Матюиди, който беше зад защитата.

Мачът беше решен в 74-ата минута, когато Милан остана с човек по-малко. Франк Кесие изрита лошо резервата Емре Джан, за което получи жълт картон. Реферите, които отговарят зад ВАР, сигнализираха на Лука Банти да гледа повторение. Той ги послуша, след което даде директен червен картон на национала на Кот Д`Ивоар. Малко преди това Игуаин влезе в игра, но това не помогна на миланистите да стигнат до изравнително попадение. Играчите на Гатузо имаха претенции към Банти в края за нарушение срещу Андреа Конти от Емре Джан в наказателното поле, но реферът дори не гледа ВАР, въпреки желаниято на Милан да получи дузпа.

Накрая звездите на Алегри пък пропусна да вкарат втори гол, но попадението на Роналдо се оказа достатъчно, за да може Ювентус да спечели осма Суперкупа, а португалецът да вдигне 28-и трофей над главата си в своята кариера. Игуаин пък за пореден път показа, че не е спокоен, като скочи на бой на Леонардо Бонучи след спор за положението, в което аржентинецът протестира за дузпа срещу Конти.

Друга неприятна новина за Гатузо е наказанията на Романьоли, Калабрия и Кесие, които пропускат мача срещу Дженоа.

Ювентус е рекордьор и по мачове за Суперкупата на Италия - 14, докато Милан остана на второ място по този показател с 11, като това беше четвърто поражение за "росонерите", които останаха с една победа над Юве - 2016 година, но вече имат две поражения от шампионите - 2003 г., и 2018 година. Интересно е, че и трите сблъсъка между "червено-черните" и "бианконерите" са били извън територията на Апенините.

Общо за десети път от 31 издания на Суперкупата мачът беше извън пределите на Италия. През 1993 година срещата се игра във Вашингтон, а през 2003-а домакин беше Ню Джърси. Година по-рано двубоят беше в либийската столица Триполи. През 2009 г., 2011 г., 2012 г., и 2015 година мачът за Суперкупата се игра в Китай, а през 2014 г., и 2016 година - в Катар.

ЮВЕНТУС - МИЛАН 1:0

1:0 Роналдо (61)

ЮВЕНТУС (4-3-3): Войсчех Шчесни; Жоао Кансело, Леонардо Бонучи, Джорджо Киелини, Алекс Сандро; Родриго Бентанкур (86-Федерико Бернардески), Миралем Пянич (63-Емре Джан), Блес Матюиди; Дъглас Коща, Пауло Дибала, Кристиано Роналдо
Старши треньор: М. Алегри
МИЛАН (4-3-3): Джанлуиджи Донарума; Давиде Калабрия, Кристиан Сапата, Алесио Романьоли, Рикардо Родригес; Франк Кесие, Тиемуе Бакайоко, Лукас Пакета (71-Фабио Борини); Самуел Кастийехо (71-Гонсало Игуаин), Патрик Кутроне (79-Андреа Конти), Хакан Чалханоолу
Старши треньор: Дж. Гатузо

ЖЪЛТИ КАРТОНИ: Алекс Сандро, Дибала, Пянич, Чалханоглу, Кастийехо, Родригес, Романьоли, Калабрия