Григор загуби сет, но е в третия кръг (видео + галерия)

Григор Димитров се класира за третия кръг на Australian Open. Поставеният под №20 българин имаше нелек мач срещу 33-годишния Пабло Куевас, но прекърши 94-ия в ранглистата на ATP уругваец с 6:3, 6:7 (5), 6:3, 7:5. За Димитров това бе трета победа срещу този съперник от четири мача. За шести пореден път Димитров се класира за третия кръг на турнира от "Големия шлем" в Мелбърн.

В следващата фаза противник на първата ни ракета ще бъде намиращият се под №102 в световната ранглиста в момента италианец Томас Фабиано. 173-сантиметровият Фабиано надделя в епичен двубой над 211-сантиметровия американец Рейли Опелка с 6:7 (15:17), 6:2, 6:4, 3:6, 7:6 (10:5).

ПЪРВИ СЕТ:
Григор влезе много силно в мача, като взе на нула откриващото си подаване, а веднага след това реализира пробив на 15. Пробивът бе затвърден с нов гейм на нула и първата почивка в срещата дойде при солиден аванс от 3:0 за първата ракета на България. Второто подаване на Куевас премина през няколко равенства 40:40, но Димитров така и не успя да си извоюва брейкпойнт и уругваецът спечели първия си гейм в срещата. Димитров продължаваше да играе освободено и с гейм на 15 направи набързо резултата 4:1. Последва относително лесен сервис-гейм за Куевас, но Димитров бе безпощаден, когато притежаваше началния удар и поведе с 5:2. При 5:3 подкрепяният и от български фенове на Корт №3 хасковлия сервираше за първия сет. С гейм на нула Григор с лекота сложи край на първата част, демонстрирайки много уверена и стабилна игра.
ВТОРИ СЕТ:

Куевас вече сервираше доста по-стабилно и взе първия гейм във втория сет, но Димитров изравни за 1:1 с поредното си убедително подаване. Последва гейм, който мина през 40:40, но 33-годишният уругваец не даде точка за пробив на българския си противник и излезе напред в резултата при 2:1. С нов гейм на нула 27-годишният хасковлия изравни за 2:2, но Куевас продължаваше да не се пропуква на свой сервис и отново се сдоби с лек аванс при 3:2.
В шестия гейм Димитров за първи път от началото на срещата имаше проблеми на свой сервис. Българинът трябваше да отразява брейкпойнт при 30:40 и българинът се спаси с лесна точка, след като ретурът на Куевас не се получи. Димитров изравни за 3:3, но това не стъписа уругвайския ветеран, който с гейм на нула поведе с 4:3.
Куевас определено се разигра и притисна до стената нашето момче в десетия гейм при 5:4 в полза на уругваеца. Двойна грешка на българина донесе точка за пробив на Куевас, а тя бе с цената на сетбол. Димитров я отрази с отлична игра, а след това спаси още един брейкпойнт и в крайна сметка се пребори за подаването си - 5:5. Димитров имаше два поредни скрити сетбола при 15:40 в следващото подаване на уругваеца, но Куевас се измъкна с помощта на няколко великолепни сервиса, които не дадоха шанс на Григор да влезе в разиграване.
Григор се пребори за тайбрек, но в него Куевас продължаваше да играе на много високо ниво. Уругваецът реализирира първия минипробив за 4:2 и малко след това поведе с 5:3. Димитров върна минипробива за 4:5, но веднага след това бе на косъм от двойна грешка. Системата за видеоповторения “Ястребово око” показа, че топката все пак е попаднала с милиметри вътре в полето за сервис и това бе глътка въздух за хасковлията, но той все пак загуби точката секунди по-късно след сбъркан бекхенд - 4:6. Българинът взе следващата точка, а при 6:5 за Куевас първата ни ракета получи шанс да играе на втори сервис, но ретурът му бе твърде удобен за южноамериканеца и ветеранът се възползва - 7:5 и 1:1 сета.

ТРЕТИ СЕТ:

Двамата тенисисти си размениха по един гейм на нула в началото на третия сет, а първата почивка в тази част дойде при аванс от 2:1 за хасковлията. В четвъртия гейм Димитров “се закачи” в подаването на Куевас и успя да притисне уругваеца. Куевас отрази точка за пробив, но започна да прави двойни грешки в много удобен за Димитров момент и вторият брейкпойнт бе реализиран от най-добрия ни тенисист - 3:1. С гейм на 30 Григор затвърди брейка и се откъсна напред при 4:1. Димитров сервираше силно до края на сета, не изпусна преднината си и затвори третата част с 6:3.

ЧЕТВЪРТИ СЕТ:

Още в първия гейм на четвъртия сет пред Григор се откриха две поредни точки за пробив при 15:40, но при следващата точка извади късмет, тъй като след негово колебливо воле на мрежата топката тупна неспасяемо в полето на българина. Уругваецът отрази и втория брейкпойнт, този път с мощен сервис, но след това допусна двойна грешка и това означаваше нова точка за пробив за Григор. Първата ни ракета обаче не се възползва и в крайна сметка ветеранът се пребори за подаването си. Димитров отговори с продължил секунди гейм за 1:1 и изглеждаше по-свежия и стабилен тенисист на корта в тези минути, но Куевас все пак се пребори за 2:1.
В шестия гейм Григор направи обрат от 0:30 и изравни за 3:3, а двамата се “захапаха” здраво. При 5:5 Куевас имаше аванс от 40:0 на свой сервис, но Григор не се отказа и първо стигна до равенство 40:40, а след това се пребори и за точки за пробив. Вторият брейкпойнт бе реализиран от Григор и той направи решаваща крачка към победата. С гейм на 15 Димитров след това сложи край на двубоя след 2 часа и 49 минути игра.
Димитров записа 8 аса и 2 двойни грешки в срещата. Куевас сервираше впечатляващо и заби 15 аса, но допусна и цели 8 двойни грешки. 27-годишният хасковлия направи 57 уинъра и 45 непредизвикани грешки, докато уругваецът регистрира 34 печеливши удара и 51 непредизвикани грешки.