Контролна среща: България (U16) - Вестфалия (U16) 0:1 /почивка/

Манчестър Юн пребори и Тотнъм в изумителен мач на Де Хеа (видео)

Отличната серия на Манчестър Юнайтед при Оле Гунар Солскяер продължава, след като отборът надви Тотнъм с 1:0 на "Уембли" в дербито от 22-ия кръг на английската Висша лига. Маркъс Рашфорд се разписа в 44-ата минута.
Това е шести пореден успех за временния мениджър начело на клуба, което е нов клубен рекорд. Норвежецът трябва да благодари на вратаря Давид Де Хеа, който изигра един от най-силните двубои в кариерата си. През първото полувреме "шпорите" нито веднъж не уцелиха вратата, но след почивката го направиха цели 11 пъти. При всичките испанецът беше "железен".
С тази победа Юнайтед се изравнява по точки с петия Арсенал, а и му предстоят две поредни домакинства на Брайтън и Бърнли, което е предпоставка за изкачване в класирането. Тотнъм пък пропусна възможността да задмине втория Манчестър Сити.
Според медии и специалисти това беше първият сериозен тест за гостите под ръководството на Солскяер, който до днес беше записал пет успеха от пет мача, но срещу недотам класни съперници.
“Червените дяволи” имаха предимството, че през седмицата нямаха мач, докато “шпорите” изкараха тежки 90 минути срещу Челси в полуфинал за Купата на Лигата. На терена това не си пролича толкова, защото лондончани бяха по-активни - особено през второто полувреме.

Мениджърът на Тотнъм Маурисио Почетино направи три промени в сравнение с 11-те, с които започна срещу “сините”. Юго Лорис, Ян Вертонген и Бен Дейвис бяха предпочетени пред Пауло Газанига, Давинсон Санчес и Дани Роуз. Хари Кейн беше на върха на атаката, а Хюн-мин Сон и Деле Али действаха близо до него. За корееца това беше последен мач, преди той да се присъедини към националния тим на родината си за участието му на турнира за Купата на Азия.

Солскяер очаквано остави Ромелу Лукаку на пейката, независимо че снажният нападател имаше три попадения в последните три мача. Вместо него като централен нападател действаше Маркъс Рашфорд, а по крилата подкрепа получаваше от Антони Марсиал и Джеси Лингард. Ашли Йънг беше предпочетен вместо Антонио Валенсия на десния бек, а Фил Джоунс и Виктор Линдельоф трябваше да са последната преграда пред вратата на Давид Де Хеа. Алексис Санчес остана извън групата, защото - според наставника - не е в оптимална форма.

Димитър Бербатов посрещна двата тима в тунела преди началото на двубоя.
Домакините можеха да поведат в 9-ата минута, когато Сон изведе Хари Уинкс на добра позиция, но халфът не уцели вратата.
Две минути по-късно Лингард беше близо до попадението, но шутира в аут. След още една и Рашфорд излезе на положение, но стреля слабо.
Марсиал също притесни отбраната в бяло с пробив по лявото крило, но Лорис спаси. На отсрещната врата шансове се откриха пред Кристиан Ериксен и Кейн, но те не бяха чисти.
В 31-вата Кейн насочи топката в мрежата, но попадението правилно не беше зачетено заради засада при паса към нападателя.
Малко преди почивката халфът на Тотнъм Муса Сисоко напусна с контузия и беше заменен от Ерик Ламела.
Чисти положения обаче нямаше и всички вече се подготвяха за почивката. Минута преди изтичането на редовните 45 минути обаче Пол Погба даде отличен пас към Рашфорд, който напредна и с десния крак наказа Лорис - 1:0 за Юнайтед.
Статистиката в края на първата част показа, че домакините нито веднъж не са уцелили очертанията на вратата. Предстоеше обаче коренна промяна.
"Шпорите" подновиха играта с чиста възможност пред Кейн. Английският национал излезе на сходна ситуация като тази на Рашфорд при гола, но Де Хеа спаси шута му. Това се случи в 49-ата минута, а 60 секунди по-късно Деле Али засече опасно с глава, но и този път испанецът беше на мястото си.
Юнайтед отговори с центриране на Йънг и удар с глава на Погба, но Лорис спаси.
Френският халф на Манчестър Юнайтед продължи да доминира в единоборствата и в 56-ата за малко да удвои, но в последния момент Лорис протегна ръка.
Атаките се редяха една след друга и в 62-ата стражът на Тотнъм отново трябваше да се разтяга, за да спаси мрежата си след поредния изстрел на Погба.
В 66-ата Деле Али се измъкна от защитниците в червени фланелки и излезе сам срещу Де Хеа, но и този път вратарят не трепна и блокира удара.
Четири минути по-късно дойде ред и на Тоби Алдервейрелд да се пробва срещу Де Хеа, но и той нямаше късмет и загуби спора.
Испанският национал вече беше станал главно действащо лице на "Уембли" и в 74-ата минута отново впечатли - този път с намеса след нов шут на Али.
За последните десетина минути Почетино вкара още един централен нападател в лицето на Фернандо Йоренте.
Де Хеа продължи с геройствата и в 86-ата пак разочарова Кейн. Последва отразяване на шут и на Йоренте.
Реферът даде по-дълго продължение от предварително назначеното, но Юнайтед удържа и в крайна сметка триумфира.