Тотнъм спечели първия рунд срещу Челси за Купата на лигата (видео)

Тотнъм победи Челси с 1:0 в лондонското дерби от полуфиналите на турнира за Купата на лигата в Англия на "Уембли". Победното попадение за "шпорите" отбеляза Хари Кейн от дузпа в 27-ата минута, отсъдена с помощта на системата ВАР. При отсъждането й останаха съмнения, че нападателят е бил в засада преди нарушението, тъй като първоначално страничният съдия вдигна флага. След полученото попадение Челси доминираше, но Тотнъм се бранеше добре и така запази аванса си преди реванша на 24 януари на "Стамфорд Бридж".

Двубоят започна с агресивна игра от страна и на двата съперника. Противно на очакванията футболистите на Челси овладяха инициативата, като нанесоха първия удар към вратата. В петата минута звездата на Тотнъм Хари Кейн намери очертанията на вратата с ножичен удар след центриране на Трипиър, но стражът на гостите спаси с лекота. Постепенно играта се поуспокои, като Челси имаше лек превес във владеенето на топката и организирането на офанзивни действия. В същото време играчите на Маурицио Сари бяха солидни в защита, като спираха атаките на Тотнъм далеч от вратата. В 20-ата минута Еден Азар стреля с левия крак от дистанция, но право във вратаря на "шпорите". В 23-ата минута се стигна до употреба на системата ВАР след атака на Тотнъм. Хари Кейн беше изведен зад отбраната на Челси и принуди стража на Челси да го фаулира в наказателното поле. След преглеждане на повторението реферът Майк Оливър посочи дузпа, която самият Кейн реализира за 1:0. В ситуацията възникна съмнение бил ли е Кейн в засада, но повторенията показаха, че Рюдигер го е покривал.
Последва мощен натиск на Челси, като в 39-ата минута гостите стигнаха до опасно положение пред вратата на Тотнъм, като Канте се озова на позиция на близката греда след центриране на Маркос Алонсо отляво, но топката чукна гредата. В самия край на полувремето удар на Хъдсън-Одой отдалеч също срещна гредата и така резултатът се запази.

Тотнъм започна добре втората част, след като Кейн опита да изведе Деле Али, но Рюдигер спря обещаващата атака. Отговорът на Челси не закъсня, но Азар не успя да стреля и в крайна сметка "сините" спечелиха само ъглов удар, от който не последва нищо. В ответната атака Кейн притесни Кепа Арисабалага, но не затрудни стража на гостите. Последваха два удара в очертанията на вратата на Тотнъм, отправени съответно от Азар и Канте, но Газанига беше на мястото си. В 59-ата минута Тотнъм се размина с изравнително попадение, след като Кристенсен не успя отблизо да порази вратата.

В 63-ата минута Сари направи първата си смяна, като замени Вилиан с Педро, който веднага заигра по десния фланг, докато Хъдсън-Одой мина отляво. Две минути по-късно феновете на Тотнъм изтръпнаха, след като Хари Кейн падна и се хвана за левия крак. След намесата на медицинския екип нападателят продължи игра. Кратката почивка се отрази добре на "шпорите", които заиграха с повече енергия, а появата на Ерик Ламела в игра им даде допълнителен импулс. Играта се понакъса, което беше по вкуса на домакините. В 82-ата минута Азар центрира от фаул в наказателното поле, но отбраната на Тотнъм се справи с опасността. Пет минути преди края Азар центрира отдясно, Газанига не се намеси добре, но влезлият като резерва Жиру не успя да стигне до топката.

В последните минути футболистите на Челси упражниха много сериозен натиск, но така и не стигнаха до изравнителен гол, който да увеличи шансовете им за реванша на "Стамфорд Бридж".

Тотнъм - Челси 1:0
1:0 - Кейн 27-дузпа
Тотнъм: Газанига, Трипиер, Алдервейрелд, Санчес, Роуз, Уинкс (89-Скип), Сисоко, Ериксен (90-Йоренте), Деле Али, Хеунг-Мин Сон (80-Ламела), Кейн.
Челси: Кепа Арисабалага, Аспиликуета, Кристенсен, Рюдигер, Алонсо, Жоржиньо, Канте, Баркли (74-Ковачич), Вилиан (63-Педро), Азар, Калъм Хъдсън-Одой (80-Жиру).