Историческо унижение за Левски! Македонец разпиля "сините" с 4 гола на "Герена"

Отборът на Левски беше унизен с 0:4 от АЕК (Ларнака) насред стадион "Георги Аспарухов" във втория квалификационен кръг на Лига Европа и излетя безславно от турнира. Капитанът на гостите Иван Тричковски записа името си в историята, като отбеляза и четирите попадения във вратата на Милан Миятович. "Десетката" беше точен първо в 8-ата минута от дузпа, след което се разписа последователно в 29-ата, в 75-ата и в 82-ата минута. Така 26-кратните шампиони на България напуснаха надпреварата с общ резултат 0:7. Подобно нещо никога не се бе случвало досега в историята на "сините" при участията им в евротурнирите, когато става въпрос за сблъсъци от два мача. Кипърците изравниха постижението на Лацио, който държеше еднолично рекорда за най-голяма победа срещу българите на "Герена". През 2009 година "орлите" разбиха Левски със същия резултат на "Герена" в групите на ЛЕ.

Досега най-голямата загуба в два мача на Левски в европейските клубни турнири бе през далечната 1974 година, когато отстъпи с общ резултат 1:7 на Дожа Уйпещ. 45-години по-късно този антирекорд беше подобрен от "сините", които разочароваха изключително много с изявите си през всичките 90 минути.

94 Левски - АЕК (Ларнака)

Тимът на Петър Хубчев беше надигран по всички показатели пред празните трибуни в една среща, която влезе в историята, но за нещастие на Левски като исторически резил за клуба.

Всички добри впечатления от тима на Хубси в първите шест официални мача бяха сринати с тези 90 минути на "Герена". Той направи много промени в състава и схемата, търсейки чудо, което стана ясно, че няма да се случи официално още в 8-ата минута. Преди това обаче твърдият титуляр Кали Тиам се контузи лошо, като "сините" останаха без петима свои титуляри в мач, който трябваше да вземат с четири попадения разлика. С формация, в която футболистите се виждат за първи път, а също така и със схема, която не беше пробвана досега. Продажбата на Мариани отвори дупка, младите играчи получили шанс, показаха, че са далеч от истината, като трима от тях бяха пълни дебютанти в турнира. Именно с този тим Левски трябваше да се справи срещу един много по-добър и по-опитен състав, който натрупа самочувствие още в 8-ата минута и после си правеше каквото иска до последния съдийски сигнал срещу домакините.

Пропускът в третата минута на Робърта пък показа, че левскарите нямаха никакъв късмет в сблъсъците с АЕК, но и това, че класата на двата тима в момента е категорично в полза на кипърците. Левски може да съжалява, че надигра противника в неговия дом в единственото полувреме, което игра с титулярите си, но това вече е минало.

Няма дълбочина в състава, което ще е проблем, но сега вече мачове в Европа няма да има и треньорът трябва да работи по-спокойно, след като от четири седмици е провел едва 4 нормални тренировки, а с най-новите си попълнения дори нито една.

На стадион "Георги Аспарухов" двубоят стартира с преднина от три гола за гостите,

които спечелиха с 3:0 в Ларнака

. Около 300 деца подкрепяха столичани, които изтърпяват наказание, а 35 бяха привържениците дошли от Кипър.

Петър Хубчев не можеше да разчита на своя капитан Живко Миланов, който бе наказан след червения картон в първата среща, както и на голмайстора на отбора за 2019 година Давиде Мариани, който вчера бе продаден в Дубай. Дени Алар и Янис Каргас също не играха. Така треньорът на "сините" направи общо четири промени в стартовите 11 от мача преди три дни с Ботев (Пловдив).

Дебют за "сините" направи холандецът Найджъл Робърта, голмайсторът Станислав Костов му партнираше в атака, а Ивайло Найденов и Деян Иванов записаха първи минути за тима през този сезон. Интересното е, че без голаджията на "сините", останалите трима играчи бяха дебютанти в евротурнирите.

Така в схемата 4-4-2 пред Милан Миятович в защита действаха Найденов, Иванов, Нуно Рейш и Иван Горанов. Кали Тиам и Мартин Райнов бяха вътрешни халфове, а външните играчи бяха Стаси Иванов и Паулиньо, докато Робърта и Костов водеха атаката.

Треньорът на гостите Иманол Идиакес заложи на абсолютно същия състав,

който постигна победата с 3:0 над "сините" преди седмица

.

На вратата бе Тоньо, а полевите играчи бяха Раул, Мойсов, Гонсалес, Хевел, Саастре, Трайолс, Касес, Акоран,

Яну и

Тричковски.

Всичко тръгна лошо за "сините", за да завърши позорно. Още в 15-ата секунда Тиам се строполи на земята и получи травма. Халфът получи лекарска помощ, но след минута се опита да се върне на терена. През това време Левски направи първата си атака и пропусна страхотно положение. Костов изведе връхлитащия Найденов, който центрира остро към Робърта, но холандецът от 10 метра стреля слабо и вратарят Тоньо спаси.

Това наистина беше отличен шанс на "сините", който можеше да промени развоя на срещата. Веднага след това Тиам пък беше изнесен на носилка и заменен от Илия Юруков.

При следващата атака защитата на столичани беше преодоляна, като Райнов фаулира Яну в наказателното поле. Реферът посочи бялата точка, а капитанът Тричковски беше точен в 8-ата минута и окончателно изхвърли Левски от турнира.

Попадението означаваше, че Левски трябва да вкара пет гола, за да продължи. По-добрият състав на кипърците пък натрупа самочувствие и всяка атака беше опасна, докато "сините" трудно организираха атаки. Крайните защитници Горанов и Найденов бяха активни. Именно след едно подобно включване на капитана, зоната му остана свободна и Яну беше изведен зад защитата, след което центрира към Тричковки, който беше оставен сам от Деян Иванов и Найденов и от въздуха реши спора в този сблъсък - 0:2.

Секунди по-късно Хевел пропусна сам срещу Миятович. Черногорецът се хвърли в краката му и спаси. След три минути Костов стреля в ръцете на Тоньо, а Юруков и Паулиньо пробваха неточни изстрели. Всяка контраатака на гостите беше опасност за рехавата и нестабилна защита на столичани, които в атака не успяваха да задържат продължително топката и да създават положения.

Втората част започна без промени в двата състава, а Паулиньо пропусна да намали в 50-ата минута, когато проби в наказателното поле, но Тоньо спаси удара му с левия крак. Гостите обаче с лекота стигаха близко до Миятович, но за радост на "сините" не успява да завършат с точен изстрел. Франко Мазурек замени Костов още в 52-ата минута, а Тричковски беше близо до хеттрик.

Аржентинецът на Левски пробва удар, който Тоньо без проблеми спаси, докато Райнов и Горанов получиха картони. Здравко Димитров беше третата смяна на Хубчев, който го пусна в игра в 68-ата минута на мястото на Стаси Иванов.

В 75-ата минута Тричковски вкара своя хеттрик, като от малък ъгъл изненада Миятович, който имаше вина за попадението. Македонецът засече центриране от фаул с десния крак и прати за трети път топката в мрежата. Мачът се доиграваше, като левскарите нямаха търпение срещата да свърши, докато гостите се забавляваха и опитваха да вкарат пореден гол.

Акоран си правеше каквото иска със защитата на столичани, а след поредния му пробив през половината отбрана Тричковски наниза и четвърти гол в 82-ата минута. Левски - АЕК 0:4. Интересното е, че никога досега той не бе постигал такова нещо в кариерата си.

Най-хубавото за "сините" беше, че в оставащите минути пети гол не падна в тяхната врата, но въпреки това резилът е огромен за 26-кратните шампиони на България, които вече мислят само за България.

Първият успех в евротурнирите зад граница след 9 години и трите добри мача за първенство са вече в миналото, като сега трябва психически тимът да вдигне глава и да покаже, че без Мариани може да вкарва и да побеждава. Започвайки от Царско село в понеделник.

АЕК пък ще играе с Гент в следващата фаза на турнира, след като белгийците отстраниха Виторул със 7:5 общ резултат.

ЛЕВСКИ - АЕК 0:4 (0:3 в първата среща)
0:1 Тричковски (8-дузпа)
0:2 Тричковски (29)
0:3 Тричковски (75)
0:4 Тричковски (82)