Аякс си стъпи на краката, 17-годишен бележи в дебюта си като титуляр

Аякс изпадна в миникриза в последните седмици и регистрира три загуби, при които дори не успя да отбележи гол - тази с 0:1 от Валенсия коства отпадане от Шампионската лига, а в Ередивизие тимът на Ерик тен Хаг отстъпи последователно на Вилем II и АЗ Алкмаар. Днес обаче грандът от Амстердам си изля гнева върху слабака АДО Ден Хааг и го разгроми с 6:1. Двубоят беше по-специален за 17-годишния талант Раян Гравенберх, който се разписа в дебюта си като титуляр.

Гравенберх се появи за първи път в официален мач в края на миналия сезон, а през този имаше три мача в първенството, но не беше започвал от първата минута. В халфовата линия на Аякс като титуляр стартира и друг младок - Юрген Екеленкамп.

Резултата откри Хаким Зиеш в 15-ата минута след пас именно на Гравенберх. Малко по-късно Дони ван де Беек покачи на 2:0, а до края на полувремето точни бяха и тийнейджърите Екеленкап и Гравенбеерх. След почивката Душан Тадич и Ласина Траоре също се вписаха сред голмайсторите. В 80-ата минута Дани Бакер получи червен картон, но АДО Ден Хааг все пак се добра до почетен гол, дело на Джон Гусенс от дузпа.

Аякс отново дръпна с три точки пред АЗ Алкмаар, който по-късно днес ще приеме Вилем II. ПСВ Айндховен е трети, като изостава на 10 точки от върха.