Головете не са проблем за Барса, но не всичко бе перфектно (видео)

Шампионът Барселона демонстрира офанзивната си мощ и няколко дни след нулевото равенство в Ел Класико, разгроми с 4:1 гостуващия Алавес в среща от 18-ия кръг на Ла Лига. Антоан Гризман откри резултата в 14-ата минута, а в края на първото полувреме Артуро Видал удвои аванса на "блаугранас". В 56-ата минута Пере Понс върна интригата, но красиво попадение на Лионел Меси успокои "Камп Ноу", а точка на спора сложи Луис Суарес от дузпа. Уругваецът записа и асистенции за попаденията на Гризман и Видал.

Барса изигра силен мач, но след гола във вратата си допусна необясним спад, довел до още няколко ситуации в полза на Алавес. Отборът на Ернесто Валверде вече има 39 точки и голова разлика 47:21. Това означава, че за да измести каталунците от върха, Реал Мадрид трябва да спечели домакинството си на Атлетик Билбао с 6 или повече гола.

Алавес изпраща годината в слаба форма и след четвъртия си мач без победа в първенството се намира на 15-а позиция в класирането с 19 точки.

Атаката на Барса очаквано водеха Лионел Меси, Луис Суарес и Антоан Гризман. Тримата в средата на терена бяха Серхио Бускетс, Артуро Видал и Карлес Аленя, а отбраната пред Марк-Андре тер Стеген бе съставена от Серхи Роберто, Жерард Пике, Самюел Юмтити и Жорди Алба.

От титулярите в дербито с Реал днес Ернесто Валверде остави на пейката Нелсон Семедо, Клеман Лангле, Иван Ракитич и Френки де Йонг.

Алавес също имаше мач в средата на седмицата. Баските станаха единственият отбор от Ла Лига, който отпадна още на 1/16-финалите за Купата на краля, губейки от третодивизионния Хаен.

За гостите от Витория в предни позиции действаше Лукас Перес. По двата фланга се разчиташе на пробивите на Уакасо Мубарак и Алейш Видал, който излезе срещи бившия си тим. Наставникът Асиер Гаритано се надяваше Ману Гарсия, Пере Понс и Хавиер Муньос да дадат сериозен отпор на халфовата линия на Барселона.

През 2016 година Алавес триумфира с 2:1 на "Камп Ноу", но след това Барса постигна 6 поредни победи срещу този съперник във всички турнири. Статистиката не бе добра и за Гаритано, който преди днес имаше 5 поражения срещу каталунците като треньор на Леганес и Реал Сосиедад.

Преди първия съдийски сигнал Карлес Пуйол връчи на Лео Меси наградата за най-добър футболист в Ла Лига за ноември. Беше отбелязана и десетгодишнината от спечелените през 2009-а шест трофея.

В 7-ата минута Меси хитро подаде към Видал, който се опита да завърши със задна ножица, но имаше засада.  Малко по-късно самият Меси беше изведен зад защитата и преодоля вратаря Фернандо Пачеко, но този път флагът на страничния съдия бе вдигнат и Марио Молеро не зачете попадението.

Голът обаче не се забави. В 14-ата минута Суарес напредна отдясно и центрира ниско, Шимо Наваро се размина с топката, а Гризман технично я прати в далечния ъгъл на вратата - 1:0. За французина попадението беше седмо в Ла Лига през сезона.

Барса малко отслаби натиска, след като поведе, и гостите можеха да се възползват. В средата на полувремето пред Уакасо се откри отличен шанс, но той подходи егоистично, вместо да подаде на свой съотборник, и сгреши.

В 37-ата минута Пике пусна дълъг пас към Гризман, той потърси с едно докосване Суарес, но уругваецът закъсня да засече. Секунди по-късно домакините организираха светкавична контра и Гризман върна с пета към Меси, но той в последния момент беше спрян.

Малко преди почивката триходова комбинация между Меси, Суарес и Видал завърши с перфектен удар по диагонала на чилиеца и Барса поведе с 2:0.

В 51-ата минута нов гол на Барселона беше отменен заради засада. Гризман стреля технично от въздуха, но в момента на паса се намираше зад защитата. В 56-ата Рубен Дуарте проби по левия фланг и центрира към връхлитащия Пере Понс, който с глава разстреля Тер Стеген.

В следващите минути в защитата на Барса настана истинска паника. Неразбирателство между Серхи Роберто и Тер Щеген не беше използвано от Алейш Видал, а скоро след това отново бившият играч на "блаугранас" се озова в близост до вратата и в последния момент беше блокиран. След изпълнението на корнера Дуарте стреля с глава и Тер Стеген само изгледа как топката мина на сантиметри от гредата.

Това беше силният период за Алавес, след който Барселона отново пое контрола над мача. В 70-ата минута Меси получи топката пред наказателното поле и в характерния си стил стреля фалцово до гредата за 3:1. Малко по-късно домакините получиха и дузпа за игра с ръка на Мартин Агирегарибия. Реферът се консултира с ВАР, след което посочи бялата точка, а Луис Суарес също се нареди сред голмайсторите в двубоя.

До края двубоят се доиграваше, а единствената по-интересна ситуация беше пред вратата на Тер Стеген, но Ману Гарсия не се ориентира добре и улесни германския страж.

В първия кръг след Нова година Барселона ще излезе срещу градския си съперник Еспаньол, който е в зоната на изпадащите.

На Алавес предстои домакинство срещу Бетис, в което тимът ще търси първа победа от края на ноември.