Ливърпул зашемети Евертън с изключителен футбол във френетично дерби със седем гола (видео)

Ливърпул разби с 5:2 градския си съперник Евертън в 234-тото издание на дербито на Мърсисайд, което ще остане като едно от най-запомнящите се в историята. "Червени" и "сини" изиграха феноменално първо полувреме, в което си отбелязаха шест гола. Суперлативите обаче бяха за тима на Юрген Клоп, който бе предприел доста изненади в състава си. Дивок Ориги (6', 31') вкара поредните си голове срещу "карамелите" и вече има пет попадения във вратата на градския съперник. Джердан Шакири (17') и Садио Мане, който асиститра за първите два гола, също се разписаха за домакините. Майкъл Кийн (21') и Ричарлисон (45'+3) на два пъти намаляваха за гостите, които изнемогваха пред контраатаката на Ливърпул. Така лидерът в Премиър лийг запази преднината си от осем точки пред Лестър и 11 пред шампиона Манчестър Сити, а Евертън вече е в зоната на изпадащите и по всяка вероятност мениджърът на отбора Марко Силва ще плати за това с работата си.
Ливърпул вече няма загуба във Висшата лига в 32 поредни мача, което е клубен рекорд.

Изненадващо Юрген Клоп бе решил да предприеме доста ротации в състава си. Роберто Фирмино, Мохамед Салах, Джордан Хендерсън и Алекс Окслейд-Чембърлейн останаха на скамейката за началото. Алисон Бекер бе наказан заради червения си картон в мача с Брайтън. Адриан застана на вратата, а  Джеймс Милнър, Адам Лалана, Дивок Ориги и Джердан Шакири също стартираха.

Марко Силва заложи на същия стартов състав, който започна и в двубоя с Лестър, който "карамелите" загубиха злощастно в добавеното време.

Още във втората минута "червените" организираха страхотна атака. Робъртсън центрира добре отляво, а Мане засече с глава, но прати топката над вратата.
В шестата минута Ливърпул направи страхотна контраатака. Робъртсън я подхвана, а Мане изведе със страхотен пас по земя Ориги. Трима бранители на Евертън не успяха да се организират, белгиецът излезе зад тях, преодоля излезлия напред Пикфорд и прати топката във вратата - 1:0.
Ливърпул играеше с изключителна скорост. В 17-ата минута домакините отново препарираха отбраната на Евертън с две подвания. Александър-Арнолд отправи 50-метров диагонален пас към Мане, който отново показа страхотна визия и изведе по земя Шакири. Последният пусна елегантно топката покрай Пикфорд - 2:0.
Евертън обаче не се смути от този старт и в следващите минути тръгна смело в атака. В 21-вата минута Ловрен лошо се ориентира и не успя да изчисти центриране на Иуоби, след което топката стигна до Кийн. Централният бранител завърши много хладнокръвно от малък ъгъл - 2:1.

Минути след това Калвърт-Люин изскочи зад защитата на Ливърпул, но Ван Дайк се върна бързо, притисна нападателя и той изкара топката в аут. Гостите претендираха за дузпа, но такава не бе отсъдена. ВАР също провери ситуацията, но промяна нямаше.

В 31-вата минута поредният пас от дълбочина матира отбраната на Евертън. Отправи го Ловрен, който изведе Ориги. Белгиецът овладя брилянтно, след което със страхотен завършващ удар не остави шанс на Пикфорд - 3:1.

В 44-тата минута Ловрен в последния момент изчисти пред крака на Калвърт-Люин. Секунди след това Ливърпул организира поредната си изключителна контраатака тази вечер. Александър-Арнолд изненадващо се бе оказал на левия фланг, но това не му попречи да пробие на скорост, след което да намери Мане на границата на наказателното поле. Сенегалецът не загуби никакво време и веднага стреля много прецизно в ъгъла - 4:1.

В добавеното време на първата част Евертън обаче успя да върне още един гол, след като Ричарлисон засече с центриране на Дин отляво.
Ливърпул започна по-добре и второто полувреме. В 54-тата минута Ван Дайк скочи да засече с глава след поредното центриране от корнер, но бе натиснат от Кийн и Калвърт-Люин изчисти. Останаха съмнения за нарушение срещу холандеца, но сигнал не последва.

Малко след това Ричарлисон успя да стреля с глава след ъглов удар пред другата врата, но Адриан нямаше проблем и улови. Възможността за Евертън обаче бе доста добре.

В 62-рата минута Александър-Арнолд, който вече имаше жълт картон, умишлено докосна топката с ръка в момент, когато Дин го преодоляваше. Английският национал обаче се размина и не получи второ предупреждение и съответно червен картон.
В 72-рата минута Ориги и Лалана отстъпиха местата си на Фирмино и Хендерсън. Последваха два много големи пропуска на Садио Мане, който първо бе изведен от Хендерсън, но от 12 метра стреля встрани от вратата. В 84-тата сенегалецът отново излезе очи в очи с Пикфорд, преодоля го, но избяга встрани. Мина се върна и блокира.

Веднага след това и Мойс Кийн, който се появи като резерва, излезе сам срещу Адриан, но и неговият удар не бе достатъчно точен.
В 90-ата минута Вайналдум все пак отбеляза пети гол за Ливърпул. Фирмино получи отляво, освободи се от Холгейт, след което върна към холандеца, който с хубав удар в далечния ъгъл оформи поантата на страхотното представяне на "червените".