Дания е на Евро 2020 след титанична битка в Дъблин (видео)

Дания се класира за Евро 2020, след като взе нужната точка от гостуването си на Ирландия в Дъблин. Двата отбора завършиха при резултат 1:1 на "Авива Стейдиъм", което остави "червения динамит" на второ място в Група "D" зад отбора на Швейцария, който тази вечер победи с 6:1 като гост Гибралтар. Двубоят в Дъблин бе директна битка за класиране на финалите, като Дания бе в по-изгодна изходна позиция, защото имаше нужда само от точка, която в крайна сметка успя и да спечели. Мартин Брайтуайт (73') дори даде аванс на гостите, а Мат Дохърти изравни пет минути преди края. Дания завърши без нито една загуба в групата, докато Ирландия ще има втори шанс за класиране през баражите.

По три промени имаше в двата състава. Дейвид Макголдрик, Мат Дохърти и Конър Хурихейн започнаха за домакините. Капитанът Шеймъс Коулмън пропусна двубоя заради наказание. В негово отсъствие лентата бе връчена на Шейн Дъфи.

Хенрик Далсгаард, Юсуф Поулсен и Андреас Корнелиус стартираха за Дания.

Лошата новина за гостите бе, че още в 13-ата минута Томас Дилейни получи контузия и бе заменен от Пиер-Емил Хьойберг. Иначе първото полувреме бе доста равностойно, с много битка и без особени възможности за гол. В 28-ата минута изглеждаше, че Ериксен намери много добре топката и я насочи към вратата, но Шейн Дъфи самопожертвувателно блокира.

Оге Харейде трябваше да направи втора принудителна смяна, тъй като Корнелиус получи удар в главата и отстъпи мястото си на Долберг.

Хурихейн излезе на доста добра позиция в 35-ата, но ударът му, макар че бе първият точен в мача, бе твърде лек и попадна в ръцете на Шмайхел.

Домакините започнаха много ентусиазирано второ полувреме, но не успяха да стигнат до така желания гол. Вместо това, с първия си точен удар в мача, Дания излезе напред в резултата. Това се случи в 73-тата минута, когато резервата Мартин Брайтуайт се измъкна зад гърба на Дохърти и засече много добро центриране на Далсгаард. Ирландия обаче не се отказа и продължи да търси попадението. В 85-ата минута Дохърти подложи глава, за да засече много добро центриране на Стивънс. В петте минути до края на редовното време и в четирите минути продължение се игра пред вратата на Каспер Шмайхел, но Дания оцеля и се класира за Евро 2020.

Ирландия ще има втори шанс за класиране през Лигата на нациите и баражите през март.