Надеждата остава жива за Федерер

Роджър Федерер запази шансове да преодолее Група “Бьорн Борг” на Финалния турнир на ATP в Лондон. 38-годишният швейцарец надделя със 7:6 (2), 6:3 над италианеца Матео Беритини във втория мач и за двамата в надпреварата. И за двамата победата днес беше задължителна, тъй като Федерер загуби с 5:7, 5:7 от австриеца Доминик Тийм в първата си среща, а Беретини взе само три гейма срещу сърбина Новак Джокович (2:6, 1:6).

В първия сет резултатът се движеше гейм за гейм без пробиви, като дори нямаше и възможности за брейк. Единственият брейкпойнт в първата част се откри пред Федерер при 6:5 за швейцареца, но Беретини си помогна с хубав сервис и се измъкна, вкарвайки сета в тайбрек. В него обаче нещата се развиха зле за дебютанта от Италия, който допусна ранен мини-пробив и изоставане от 1:4. При 2:4 Беретини рискува с мощен втори сервис, който обаче не намери очертанията на полето и това означаваше двойна грешка. Това наклони още повече везните в полза на носителя на рекордните 20 титли от "Шлема", който в крайна сметка взе тайбрека със 7:2.

Вторият сет започна като по поръчка на Федерер, който направи пробив на нула още в самото начало и го затвърди за ранен аванс от 2:0. Сервирайки при 4:3, Федерер показа колебания, а съперникът му бе на ръба да пробие. При 15:40 обаче швейцарецът се спаси с помощта на два поредни сервиса, които италианецът не успя да вкара в противниковия корт. След това Федерер отрази още един брейкпойнт и в крайна сметка се пребори за 5:3, а това изглежда пречупи Беретини. Федерер имаше два поредни мачбола при 15:40 в деветия гейм и италианецът заличи първия, но при втория опита къса топка от форхенд. Той бе лошо изпълнен и двубоят приключи с второ поражение за 23-годишния Беретини в групата и първа победа за далеч по-опитния швейцарец.
Шесткратният шампион Федерер вече има рекордните 58 победи в турнира, като е със 17-0 успеха във вторите си срещи от груповата фаза. Маестрото от Базел е с вече 2 победи от 2 мача срещу Беретини, като няма загубен сет срещу италианеца. На Федерер му предстои решаващ дуел с Новак Джокович в четвъртък.