Джокович не загуби сет и на финала, грабна нова титла в Париж (видео+галерия)

Световният №1 Новак Джокович, който утре ще отстъпи първото място в ранглистата на ATP на Рафаел Надал, спечели за пети път турнира от категорията "Мастърс" в Париж. 32-годишният сърбин, който миналия сезон загуби на финала от руснака Карен Хачанов, днес надигра в директния сблъсък за трофея канадеца Денис Шаповалов с 6:3, 6:4.
Джокович направи по един пробив във всеки от двата сета и триумфира във френската столица за първи път от четири години, като тази седмица не загуби нито сет в петте мача, които изигра. Ноле има три поредни титли в турнира в зала "Берси" между 2013 и 2015 година, а първият му триумф в това състезание е през 2009.
Двубоят започна по мечтан за Джокович начин, след като водачът в схемата проби първия сервис-гейм в мача на противника си и това му помогна да се откъсне напред в резултата - 3:0. Опитният Джокович с лекота поддържаше аванса си от пробив в резултата, като в първата част не даде нито един брейкпойнт на 20-годишния канадец.
Втората част също премина по вкуса на балканеца, който в седмия гейм реализира пробив за 4:3 и това се оказа решаващо. В следващия гейм сърбинът отрази единствената възможност за пробив на Шаповалов в целия двубой и поведе с 5:3. Канадецът съкрати изоставането си на един гейм при 4:5, но не успя да стори нищо повече.
С гейм на нула Джокович сложи точка на спора и показа, че няма никакво намерение да вдига бялото знаме в битката с Надал за първото място в света до края на годината. Джокович вече е с 8945 точки в класацията ATP Race, а водачът Надал е с 640 точки повече (9585).
След четвъртата си победа от четири мача срещу Шаповалов (сърбинът има само един загубен сет от канадеца) Джокович спечели 34-а титла от категорията “Мастърс” и се доближи само на една от рекордьора Надал.
Освен това Ноле се изравни с американската легенда Джон Макенроу на петото място в класацията за най-много титли в “Оупън ерата”. Джокович и Макенроу са с по 77, а пред тях са само Рафаел Надал (84), Иван Лендъл (94), Роджър Федерер (103) и рекордьорът Джими Конърс (109).
Припомняме, че на полуфиналите Джокович прекърши първата ракета на България Григор Димитров. Шаповалов пък се класира на финала, елиминирайки без игра Рафа Надал, който не излезе на корта поради травма в коремната област.