Швейцария направи голяма крачка към еврофиналите (видео)

Швейцария победи с 2:0 Ейре и значително увеличи шансовете си за класиране на Евро 2020. Харис Сеферович откри резултата преди почивката, а в края на двубоя Шейн Дъфи си вкара автогол. В последния четвърт час ирландците играха с човек по-малко заради червен картон на Шеймъс Коулман. Нарушението на десния бек доведе до дузпа, която обаче Рикардо Родригес пропусна.

Ейре остана на върха в група "D" с 12 точки, колкото има и Дания, а швейцарците са трети с 11. Ирландците обаче имат само един мач до края на квалификациите - домакинство на "червения динамит", докато съперниците им имат по още два мача.

През септември двата тима се срещнаха в Дъблин и завършиха наравно - 1:1. След това швейцарците разгромиха Гибралтар с 4:0, но загубиха гостуването си на Дания, което означаваше, че днес трябва задължително да спечелят. Ирландците също не убедиха в последния си мач - 0:0 срещу Грузия в Тбилиси.

Селекционерът на домакините Владимир Петкович заложи в предни позиции на Сеферович, Адмир Мехмеди и Брийл Емболо. За гостите в в титулярния състав се появи тийнейджърът Аарън-Антъни Конъли, а другите офанзивни футболисти бяха Джеймс Колинс и Джеймс МакКлийн.Швейцария бързо се настани в противниковата половина и Гранит Джака отправи силен шут, спасен от Дарън Рандолф. Ирландците постепенно отблъснаха първоначалния натиск, но в 16-ата минута допуснаха гол, дошъл от нищото. Мехмеди подаде на Сеферович пред наказателното поле, той видя, че има пространство за удар и успя да прати топката в долния десен ъгъл на вратата. Попадението беше първо за Сеферович с екипа на “кръстоносците” през 2019 година.

В средата на полувремето Мехмеди получи разтежение и вместо него в игра влезе Едмилсон Фернандеш. Секунди по-късно Щефан Лихтщайнер можеше да вкара втори гол за Швейцария, но стреля в аут от добра позиция. Ирландците нито веднъж до почивката не застрашиха сериозно Ян Зомер, а пропуски за домакините направиха още Фабиан Шер и Емболо.Гостите вкараха 11 от последните си 13 попадения през вторите полувремена и се надяваха тази тенденция да се запази. На почивката селекционерът Мик МакКарти смени Колинс с Калъм О’Доуда. Швейцария обаче продължи да е по-добрият отбор и Рандолф пак трябваше да се намесва след удар на Сеферович. Джака също беше близо до гол, но сантиметри го разделиха от целта.

Ирландците се активизираха след 60-ата минута и защитникът Джон Игън стреля в аут след центриране от фланга. Домакините отговориха с нов опасен удар на Шер, след който Рандолф за пореден път демонстрира отличен рефлекс.В 76-ата минута Шеймъс Коулман игра с ръка в наказателното поле и реферът Шимон Марчиняк отсъди дузпа, а бранителят беше изгонен с червен картон. Рандолф обаче спаси изстреля от бялата точка на Рикардо Родригес и интригата се запази.

До края на двубоя всяка контра на домакините вещаеше гол. Такъв падна в третата минута на добавеното време и всъщност беше автогол на Шейн Дъфи. Швейцария има по-лесна програма до края на квалификациите - домакинство на Грузия и гостуване на Гибралтар, и почти сигурно ще финишира на едно от първите две места в групата.