Барса се качи на върха след 5:0, Меси с ново космическо постижение (видео + галерия)

Испанският шампион Барселона временно излезе начело в Ла Лига след домакинска победа с 5:0 над гостуващия Ейбар в мач от 25-ия кръг. Лионел Меси завъртя голово каре и според Transfermarkt има общо над 1000 голове и асистенции в професионалния футбол. Аржентинецът реализира в 14-ата, 37-ата, 40-ата и 87-ата минути. Петият гол падна в 89-ата минута след точно насочване на Артур. Новото попълнение Мартин Брейтуейт се включи активно и асистира за последния гол на Меси. Друга любопитна статистика сочи, че за първи път в историята Барселона задмина Реал Мадрид по общ брой попадения в испанското първенство. След седмица двата отбора се срещат на "Сантиаго Бернабеу".

Кике Сетиен заложи на Артуро Видал като трети нападател до Лионел Меси и Антоан Гризман, като често действаше по левия фланг. Ансу Фати остана на пейката, получавайки почивка. Френки де Йонг също не се появи сред стартовите 11. Клеман Лангле се завърне в центъра на защитата до Жерард Пике. Хосе Луис Мендилибар заложи в атака на Фабиан Ореяна, Серхи Енрик и Такаши Инуи.
Каталунците започнаха в наглед лениво темпо и първите шансове бяха пред вратата на Марк-Андре тер Стеген. В четвъртата минута германският страж беше изненадан с коварен удар на Гонсало Ескаланте, изби неуверено и секунди по-късно се стигна до нова възможност. Серхи Енрик опъна мрежата, но от положение на засада. Попадението правилно не беше зачетено.
Постепенно "лос кулес" установиха контрол върху двубоя. В 14-ата Лео Меси преодоля с лекота защитник на гостите, излезе срещу вратаря Марко Дмитрович и технично насочи към далечния ъгъл за 1:0. Така аржентинецът прекъсна головата си "суша", продължила четири срещи от Ла Лига.
В 19-ата "блаугранас" изградиха хубава атака с по едно докосване. Нелсон Семедо изведе Гризман в наказателното поле, който беше блокиран под ъгъл. Секунди по-късно идентична ситуация се откри пред Артуро Видал от другата страна. Чилиецът стреля в ръцете на вратаря Марко Дмитрович, а при добавката прати кълбото малко встрани.
В 24-ата опитът на баските за висока преса донесе успех. Защитниците на "блаугранас" загубиха топката, но гостите не успяха да организират голова ситуация. В 30-ата Ескаланте беше оставен да стреля от границата на наказателното поле, хвана топката от "ждроб" и я насочи над гредата. В 37-ата Артуро Видал изведе Меси отляво на наказателното поле, Ла Пулга надбяга бранител и търкулна топката по диагонала за 2:0.
В 40-ата се стигна и до трети гол. Гостите от "Ипуруа" сбъркаха при изнасянето на топката и Лео Меси се озова свободен в наказателното поле. "Десетката" реши да подаде встрани за Гризман, който не си поведе добре и загуби владението на топката. Тя обаче стигна отново до Лео, който с лекота вкара за 3:0, оформяйки хеттрик.

До края на полувремето домакините можеха да вкарат още. Серхио Бускетс изпусна от малкото наказателно поле. Секунди преди края на частта Гризман беше препънат от съдията, но в ситуацията имаше регистрирана засада.

В 50-ата минута Лео Меси изведе двама свои футболисти на стрелкова позиция. Семедо реши да стреля вместо да остави за Гризман. Ударът му не беше точен, а и беше регистрирана съмнителна засада. Минута по-късно Гризман центрира към далечната греда за Иван Ракитич, който скочи на шпагат, за да засече високата топка - в ръцете на вратаря Дмитрович.
В 63-ата минута Жерард Пике сам заби топката в мрежата си, но съдията не зачете гола заради нарушение в атака на Анаиц Арбийя. Защитникът вдигна високо крака си - до главата на Пике. Ейбар създаде няколко добри възможности в опит да се възползва от отпуснатата игра в защита на каталунския тим.
В 72-рата в игра за Барса се появи новата придобивка Мартин Брейтуейт, заменяйки Антоан Гризман. В 87-ата датчанинът запази кълбото и центрира ниско в малкото наказателно поле. Вратарят чукна топката, тя попадна в краката на Лео Меси, който с лекота финтира всички около себе си и насочи в мрежата. Две минути по-късно Брейтуейт беше изведен сам срещу вратаря, стреля ниско, вратарят изби с крак и Артур вкара отблизо за 5:0.
Следващата седмица е ключова за Барселона. Във вторник вечер каталунците гостуват на Наполи в първи 1/8-финал в Шампионската лига. На 1 март Меси и компания излизат на "Сантиаго Бернабеу" срещу Реал Мадрид.