Престижно класиране на България в Шампионската лига по футзал за глухи

На завършилия Европейски турнир по футзал, в който играят най-добрите 24 тима от континента, българският отбор ФК "Г" се представи повече от успешно и зае седмо място в крайното подреждане. Шампионската лига за спортисти с увреден слух се проведе в Виджевано (Италия). Нашите играчи излязоха като първи отбор в квалификационната група, след победи над ИФК Гьотеборг (Швеция) с 3:0, Багри (Румъния) с 10:1 и равенство срещу ФК Тимишоара (Румъния) – 1:1. На осминафиналите българите отстраниха много трудно испанския Гранада с 3:2, а на четвъртфинал отпаднаха от Ашдод (Израел) след поражение с 4:11. Въпреки това момчетата, водени от близнаците Пламен и Христо Петкови, играха за 7-мо и 8-мо място, което спечелиха с 4:0 над Барнет (Англия). При голмайсторите в Топ 10 е Николай Иванов със 7 попадения от турнира.

"Това е ежегодно издание на Шампионската лига по футзал за глухи. Винаги е много силна конкуренцията и е много оспорвано. Българският отбор ФК "Г" игра отлично в групата, но нямахме късмет срещу израелския Ашдод и в последните минути ни вкараха головете. Иначе мачът си вървеше равностойно. Все пак и седмото място в крайното класиране е повече от престижно за нас. Момчетата се раздадоха и съм горд с представянето им", сподели от Италия председателят на Спортната федерация на глухите в България Николай Бозев.

Шампион на Европа стана Потенца (Италия), който на финала победи Рекреативо (Испания) с 5:3.

"Започваме годината с това добро класиране на футзал за спортистите с увреден слух. Тази година се очертава да бъде наситена с много първенства и турнири, в които ще участват наши състезатели. Имаме Световни и Европейски шампионати по джудо, лека атлетика, волейбол, тенис на маса, карате, шахмат и плажен волейбол. На всички тях ще има българско участие. Вътрешният ни календар за 2020 година също е с много спортни събития. Работим в отличен синхрон с всички клубове в страната и сме в постоянен контакт. Ние като федерация правим всичко възможно да имат спортистите нормални условия, в които да се подготвят. Трудно е, но полагаме много грижи и труд, за да има организирани състезания за глухи в България", допълни Николай Бозев.

Още през следващия месец е първото голямо първенство зад граница, на което ще участват родни представители с увреден слух. От 7 март започва Балканското първенство по карате, което ще бъде в Тирана, Албания.