Моуриньо спечели битката с Гуардиола, Бергвайн дебютира с гол (видео)

Жозе Моуриньо надделя над големия си съперник Пеп Гуардиола, след като неговият Тотнъм победи Манчестър Сити с 2:0 в дербито на кръга във Висшата лига. Двубоят предложи много емоции, пропусната дузпа и червен картон.

"Гражданите" могат да обвиняват само себе си за загубата. Те пропуснаха няколко прекрасни възможности да поведат. През първото полувреме Агуеро удари греда, а Гюндоган пропусна дузпа. След час игра те останаха с човек по-малко, когато Зинченко получи втори жълт картон. Малко след това новото попълнение на лондончани Стивън Бергвайн откри резултата в дебюта си. В 71-ата минута и Хюн-Мин Сон се разписа, което до голяма степен пречупи съперника.

Резултатът още повече отдалечи Манчестър Сити от върха, като тимът на Гуардиола изостава на 22 точки от лидера Ливърпул. Тотнъм пък се изкачи на пето място и е само на четири точки зад четвъртия Челси, като "шпорите" имат съвсем реални шансове да се борят за четворката и място в Шампионската лига.

Очаквано Манчестър Сити владееше топката в по-големи периоди още от началото, а домакините разчитаха на контраатаки. Преди да изтекат 10 минути "гражданите" отправиха два удара към вратата на съперника. Първо Де Бройне стреля от малък ъгъл, а топката отиде във външната страна на мрежата. След това Агуеро пропиля отлична ситуация, като не успя да отправи добър удар, след ката получи топката в наказателното поле.

Рахим Стърлинг не започна добре мача. Той на няколко пъти загуби топката, а в 13-ата минута получи жълт картон за остро влизане в краката на Деле Али. Ситуацията дори бе разгледана с ВАР за потенциален червен картон, но решението бе, че нарушението не заслужава подобна санкция.

Жозе Моуриньо се изправя срещу един от големите си съперници Пеп Гуардиола, а в последните шест срещи между Тотнъм и Манчестър Сити лондончани имат четири загуби, а два мача завършиха наравно.

Капитанът на Ман Сити Фернандиньо играеше своя мач номер 300 за клуба, а неговият тим контролираше събитията на терена и чакаше своя момент, въпреки че играта бе накъсана, а темпото не особено високо. Като цяло защитата на Тотнъм се справяше, но през няколко минути бе поставяна под натиск и в 27-ата минута Агуеро бе изпуснат.

Марез опита да намери аржентинеца и след рикошет той бе изведен на отлична позиция. Агуеро стреля, но блестяща намеса с крак на Лорис отклони топката към гредата и тя не се озова в мрежата.

Тимът на Гуардиола получи идеална възможност да поведе в 40-ата минута, след като получи дузпа. Агуеро бе повален в наказателното поле от Орие. Първоначално съдията не отсъди нищо, играта продължи, а аржентинецът остана да лежи, недоумявайки как не е отсъдено нарушение. Почти две минути по-късно дойде решението на системата за видеоповторения и бе отсъдена дузпа.

Гюндоган застана зад топката и стреля, но Лорис спаси. Стърлинг реагира най-бързо и тръгна към топката, а натам се затича и вратарят на Тотнъм. Английският национал стигна до кълбото и след това падна. Последваха протести от страна на играчите на Сити, спорове между футболистите на двата отбора и ново разглеждане с ВАР.

Този път решението бе, че дузпа няма, а след това съдията показа няколко жълти картона заради мелето. Жозе Моуриньо пък не можеше да скрие ироничната си усмивка на пейката.

В самия край на полувремето Агуеро получи нов шанс. Стърлинг го намери на два метра пред голлинията. Аржентинецът трябваше да стреля от малък ъгъл и при положение, че беше много близо до Лорис и не успя да вдигне топката над вратаря, като я прати извън очертанията на вратата.

"Гражданите" пропуснаха още една възможност в началото на второто полувреме. При контраатака на гостите Лорис излезе извън наказателното си поле, сблъска се с Танганга и вратата остана празна. Агуеро не успя да прати топката в мрежата. Тя стигна до Стърлинг, който се опита да намери Гюндоган, но подаването бе прекалено силно. Германецът стреля, но от трудна позиция и топката отиде над вратата.

След сравнителен спокоен период нещата се развиха много бързо за няколко минути в полза на Тотнъм. След ъглов удар за Ман Сити топката стигна до Уинкс, който навлизаше в полето на съперника и имаше потенциал за много опасна атака на "шпорите". Зинченко я спря, като избута играча на домакините, за което получи жълт картон. Той обаче бе втори за него и той остави тима си с човек по-малко.

Малко по-късно дебютантът Стивън Бергвайн откри резултата. Той получи топката на границата на наказателното поле от Моура и я изстреля към мрежата. Холандецът се разписа с първия удар на Тотнъм към вратата на съперника. В този момент от мача Сити имаше 14 направени опита към Лорис, но резултатът бе 1:0.

Осем минути след първия гол "шпорите" нанесоха втори удар. Влезлият като резерва Ндомбеле намери Сон на границата на наказателното поле. Южнокореецът овладя отлично и с нисък удар в десния ъгъл на Едерсон не остави шансове на вратаря.

Гостите натиснаха към края, въпреки че бяха с 10 човека, и създадоха няколко положения, но така и не стигнаха до гол. Тотнъм можеше да се възползва от пространствата в половината на съперника, като Сон пробва удар, но право в Едерсон. В самия край на срещата се стигна до още една греда за Сити, след като Санчес отклони топката с глава към собствената си врата.

ТОТНЪМ - МАНЧЕСТЪР СИТИ 2:0
1:0 - Бергвайн (63)