Марек удари категорично Левски в София след 25:10 в първия гейм и 10:19 във втория (видео + галерия)

Волейболният отбор на Марек Юнион Ивкони (Дупница) започна с победа втория полусезон в Суперлигата на България, като в същото време прекъсна страхотната серия от 8 поредни победи на Левски. Момчетата на треньора Виктор Карагьозов удариха като гости "сините" с 3:0 (25:10, 28:26, 25:20) в последен мач от 12-ия кръг на шампионата, игран тази вечер пред едва около 200 зрители в зала "Универсиада" в София.

32 Левски - Марек Юнион-Ивкони

Така двата тима си размениха местата във временното класиране. И дупничаните, и Левски имат по 8 победи и 4 загуби, като Марек е на 5-о място с 25 точки, а левскарите са 6-и с точка по-малко. В следващия 13-и кръг Марек е домакин на носителя на Купата на България Хебър (Пазарджик), а Левски ще излезе срещу "вечния" съперник ЦСКА. Срещите са в петък (31 януари) съответно от 18,15 и 18,30 часа.

Домакините от Левски не започнаха по най-добрия начин в първия гейм на срещата, като позволиха на дупничани да вземат инициативата от самото начало. Играчите на Андрей Жеков бяха равностойни само в началото, след което Марек се откъсна след серия от асове и успешни атаки. Разликата набъбна до 17:3 за Марек след серия от 13 поредни сервиса на Илиян Преспов. Андрей Жеков смени почти целия състав на Левски, но тимът му успя единствено да стигне до границата от 10 точки. Разликата продължи да расте, като в крайна сметка дупничани оставиха "сините" едва на 10 точки.
Във втората част играта тръгна равностойно отначало, след което Марек поведе. След 9-а точка Левски успях да намери ритъма си на игра и да излезе напред в резултата с  16:9 и 19:10 след добра серия от сервиси на Гордан Люцканов. Авансът на "сините" достигна достигна до 9 точки при 20:11, но вместо да затворят гейма, състезателите на Левски София допуснаха необясним срив. Преднината на домакините бе стопена след серия от грешки на "сините", а впоследствие и от добре работещият сервис на дупничани. Играта продължи точка за точка, като атмосферата бе напрегната до самия край на гейма. Грешки от начален удар и атака в аут на Смилен Мляков решиха резултат в полза на Марек - 28:26.
"Сините" стартираха с добра преднина в третия гейм, но не успяха да удържат темпото и последва обрат. Марек продължи възходящата си линия, и въпреки опитите на Левски това не се случи. В крайна сметка играчите на Виктор Карагьозов се поздравиха с победата след 25:20 и 3:0 гейма.

Смилен Мляков стана най-резултатен за Левски с 12 точки (2 блока, 53% ефективност в атака), а Гордан Люцканов добави още 11 точки (2 аса, 50% ефективност в атака, 7 % перфектно и 29% позитивно посрещане).

Диагоналът Илиян Преспов бе най-резултатен в мача с 15 точки (4 аса, 1 блок, 43% ефективност в атака), а Светослав Иванов добави още 13 точки (1 блок, 63% ефективност в атака, 30% перфектно и 40% позитивно посрещане).

ЛЕВСКИ - МАРЕК ЮНИОН ИВКОНИ (ДУПНИЦА) 0:3 (10:25, 26:28, 20:25)