Йосиф Миладинов е най-добър млад спортист за 2019 г., Мартин Стоев и волейболистите до 17 години също са №1

16-годишният плувец Йосиф Миладинов беше избран за най-добър млад спортист на България за 2019 година. Той спечели деветото издание на анкетата на сайта за детско-юношески спорт Viasport.bg с актив от 788 точки. В допитването до спортните журналисти участваха точно 100 представители на медиите, които посочиха 55 състезатели на възраст до 19 г.

44 "Най-добър млад спортист на България" 2019

През изминалата година Миладинов стана трети в света при юношите на 50 метра бътерфлай и втори в Европа на 100 метра в същия стил, покри норматив "А" за олимпийските игри в Токио, подобри над 10 национални рекорда за две възрасти, стана и шампион на Швейцария, където живее със семейството си и тренира.

44 "Най-добър млад спортист на България" 2019

Той не успя да присъства на церемонията в Централния военен клуб в София и лично да вземе наградата си, но благодари за нея чрез специално видео обръщение. По традиция за победителя имаше колело от българския производител Sprint.

Така Миладинов донесе на плуването трети приз за най-добър млад спортист на България, след двете първи места на Антъни Иванов за 2016 и 2017 г. По два приза имат в леката атлетика и в бокса.

На второ място в класацията остана победителката за 2018 година Александра Начева, която събра 520 точки от журналистическия вот. Трета е носителката на Световната купа на сабя за девойки до 20 г. Йоана Илиева с 507 точки. Призовата десетка допълниха Светла Згурова (модерен петобой), Едмонд Назарян (борба), Нургюл Салимова (шахмат), Ангел Русев (вдигане на тежести), Владимир Гърков (волейбол), Валентин Андреев (лека атлетика) и Александра Фейгин (фигурно пързаляне).

44 "Най-добър млад спортист на България" 2019

Преди Йосиф Миладинов приза за номер 1 при младите са печелили: Владимир Зографски (2011 г., ски скок), Ния Димитрова (2012, биатлон), Денис Димитров (2013, лека атлетика), Благой Найденов (2014, бокс), Даниел Асенов (2015, бокс), Антъни Иванов (2016 и 2017, плуване) и Александра Начева (2018, лека атлетика).

44 "Най-добър млад спортист на България" 2019

Мартин Стоев беше определен по безспорен начин за треньор номер 1 на годината. Той събра 750 точки, а вторият в допитването Ангел Стойков (футбол) е с 200. Гласове получиха още Веселина Златева (хандбал), Таня Гатева (баскетбол) и Стефан Георгиев (плуване). Като награда Стоев получи шанса да тества цял месец най-новата модификация на МаздаCX30, осигурена от официалния дилър "Стар Моторс" с гориво за 500 лева от Benzin.bg.

Той се присъедини към елитната компания от специалисти, вдигали купата за номер 1 на Viasport.bg, в която са: Камелия Дунавска (художествена гимнастика, 2013 г.), Александър Димитров (футбол, 2014 г.), Драган Иванов (волейбол, 2015 г.), Асен Пандов (шорттрек, 2016), Ангел Стойков (футбол, 2017) и Стойко Цонов (лека атлетика, 2018).

Воденият от Стоев национален отбор по волейбол за юноши под 17 години пък бе определен за отбор номер 1, след като през миналата година спечели сребърните медали от европейското първенство в София и златото от Балканиадата. Младите волейболисти, които в момента се борят за директно място на европейското до 18 г. през лятото, изпревариха с огромна преднина националния тим по шахмат за девойки и юношеските национали по футбол до 19 г., които също получиха гласове.

Тази година Viasport.bg връчи и три специални приза. "Воля за победа" отиде при 14-годишния футболист на ФК "Национал" (София) Кубрат Комсалов, който въпреки че е диагностициран с диабет, не се отказва от спорта, а е вдъхновение за своите съотборници и добър пример за съперниците си. Наградата се връчва за трета година, като преди Кубрат нейни носители са били Дария Капсъзова (художествена гимнастика) и Емил Кондев (плуване).

16-годишният национал на България по баскетбол на колички Цветомир Цветков стана първият носител на приз "Вдъхновение", а 12-годишната състезателка по водна топка на клуб "Локомотив Никола Нанов" Анелия Яневабе излъчена от Фондация "Емил Шарков" за приза "Деца на бащи герои", който се присъжда на деца на загинали служители на МВР.

44 "Най-добър млад спортист на България" 2019

В награждаването на призьорите се включиха личните треньори на състезателите, както и зам.министърът на спорта Стоян Андонов, зам.кметът на София Тодор Чобанов, Енчо Керязов, Борислав Кьосев,Здравка Йорданова, главният мениджър на Корпорация "Развитие" Александър Александров, Милена Шаркова, Мая Манолова и други.

Анкетата за най-добър млад спортист на България се организира от единствения сайт за детско-юношески спорт Viasport.bg, а церемонията по награждаване нямаше да бъде възможна без подкрепата на Фондация "Играй с Развитие" и г-н Александър Александров, както без помощта на Asics, Mazda, Lafka, Sprint, Benzin.bg, VL Catering, DiasSport, "Жануа 98" и др.
44 "Най-добър млад спортист на България" 2019

ПЪЛНО КЛАСИРАНЕ ЗА 2019 г.

1. Йосиф Миладинов (плуване) 788

2. Александра Начева (лека атлетика) 520

3. Йоана Илиева (фехтовка) 507

4. Светла Згурова (модерен петобой) 464

5. Едмонд Назарян (борба) 420

6. Нургюл Салимова (шахмат) 347

7. Ангел Русев (вдигане на тежести) 305

8. Владимир Гърков (волейбол) 259

9. Валентин Андреев (лека атлетика) 256

10.Александра Фейгин (фигурно пързаляне) 199

-------------------------------------------

11. Стефчо Христов (вдигане на тежести) 180

12. Карлос Насар (вдигане на тежести) 107

13. Ивана Каменова (карате) 106

14. Христо Христов (вдигане на тежести) 94

15. Диана Петкова (плуване) 89

16. Пьотр Нестеров (тенис) 83

17. Ая Митева (конен спорт) 73

18. Симеон Терзиев (тенис) 64

19. Йордан Янчев (плуване) 59

20. Денис Димитров (кану-каяк) 58

20. Анна-Мария Манушева (самбо) 58

22. Калоян Левтеров (плуване) 49

22. Денислава Глушкова (тенис) 49

24. Уилям Чолов (бокс) 47

25. Ясен Радев (бокс) 43

26. Ясна Петрова (ориентиране) 38

27. Константин Костадинов (баскетбол) 36

28. Денис Димитров (таекуондо) 30

29. Ергюнал Сабри (бокс) 26

30. Калина Николаева (плуване) 24

31. Тодор Стойчев (фехтовка) 23

32. Анастасия Балабан (джудо) 16

32. Христо Богданов (таекуондо) 16

34. Ивана Петрова (щанги) 12

35. Моника Петкова (кикбокс) 10

36. Кристина Николова (кикбокс) 9

36. Петя Караиванова (шахмат) 9

36. Цветомир Чернокожев (баскетбол) 9

39. Красимир Джуров(бокс) 8

40. Селин Али (ловна стрелба) 7

41. Изабела Янкова (планинско колоездене) 6

41. Мартин Минчев (футбол) 6

41. Анелия Тодорова (кикбокс) 6

44. Валентин Антов (футбол) 5

44. Кристина Цветанова (карате) 5

44. Емил Кроснов (кикбокс) 5

47. Емил Нейков (гребане) 3

47. Галин Генов (фехтовка) 3

47. Илияна Георгиева (баскетбол) 3

50. Жанет Ангелова (плуване) 2

50. Ивана Николова (баскетбол) 2

50. Петър Мицин (плуване) 2

53. Радослав Росенов (бокс) 1

53. Емил Стоилов (баскетбол) 1

53. Димитър Петров (кану-каяк) 1

Отбор номер 1 за 2019 г.

1. Национален отбор по волейбол за юноши до 17 г. 870

2. Национален отбор по шахмат за девойки 50

3. Национален отбор по футбол за юноши до 19 г. 40

4. Национален отбор по баскетбол за жени до 20 г. 20

5. Национален отбор по волейбол за младежи до 19 г. 20

6. Национален отбор по тенис за юноши до 14 г. 10

Треньор номер 1 за 2019 г.

1. Мартин Стоев (волейбол) 750

2. Ангел Стойков (футбол) 200

3. Веселина Златева (хандбал) 30

4. Стефан Георгиев (плуване) 10

5. Таня Гатева (баскетбол) 10

Още от Водни спортове

Виж всички

Водещи Новини

Видео акценти