Гофен победи Надал, но испанците се промъкнаха на 1/2-финалите на ATP Cup

Испания се промъкна през иглени уши до полуфиналите на ATP Cup, след като победата срещу тима на Белгия бе изкована след обрат и шампионски тайбрек в мача на двойки. Изстрадания успех извоюваха световният №1 Рафаел Надал и Пабло Кареньо Буста, които надделяха над Сандер Жил и Йоран Флийген с 6:7(7), 7:5, 10-7.

Така Рафа се реваншира за сензационната си загуба от Давид Гофен във втория сингъл по-рано през деня, дошла след десет поредни победи на Матадора в тура. Белгиецът спечели с 6:4, 7:6(3) и по този начин прати развръзката в карето, тъй като в сблъсъка на вторите ракети Роберто Баутиста Агут бе дал преднина на иберийците, след като надви Кимер Копеянс с 6:1, 6:4.

Така мачът на двойки трябваше да реши всичко и белгийците бяха тези, които нанесоха първия удар. В тайбрека на първия сет те трябваше да спасят сетбол при 6:7 точки, но няколко много добри отигравания на Жил им позволиха да затворят частта с 9:7.

Във втория сет двата отбора печелеха подаванията си сравнително лесно. Ключов се оказа осмият гейм, в който Белгия получи две точки за пробив за първи път в мача, но Кареньо-Буста измъкна испанците от критичната ситуация. Чак в 11-ия гейм на втория сет стана факт и първият пробив, когато испанците спечелиха на нула подаването на съперниците си.

В решителния дълъг тайбрек Испания направи първия минипробив за 5:4 точки след изключителен минаващ удар на Надал, намерил ъгъла на корта. Това пречупи белгийците и след двойна грешна на Флийген Испания си осигури победата.

За място на финала иберийците ще играят с домакина Австралия. В другия полуфинал ще играят тимовете на Сърбия и Русия.