Фалстарт на България на олимпийската квалификация срещу Полша (видео + галерия)

Националният отбор на България по волейбол за жени отстъпи пред Полша с 1:3 (25:23, 20:25, 19:25, 22:25) в първия си мач от група на европейската олимпийска квалификация в холандския град Апелдорн.
Двубоят България - Полша започна равностойно до 4:4. Последваха 4 поредни точки за момичетата на Иван Петков благодарение на Елица Василева и Силвана Чаушева. Полша съумя да изравни при 8:8. Атака на Гергана Димитрова по диагонала от зона 4 изведе България напред при 10:9. Елица Василева направи 13:12. Волейболистките на “Дружина Полска” успяха да поведат с 16:14. Иван Петков взе прекъсване за България. Двойна българска блокада намали до 15:16. Пайп на Елица Василева възстанови равенството при 16:16. Страхотна комбинация Лора Китипова - Гергана Димитрова - 17:17. България поведе с 18:17 след атака в аут на Малвина Смажек.
Полша успя да поведе с 21:20 след атака на Малвина Смажек срещу тройна блокада. България изравни при 21:21. Последваха 3 поредни точки за националките и геймбол при 24:21 след атака на Елица Василева. Елица Василева заби и последната точка в първата част за 25:23.
Втората част също започна равностойно до 3:3. Полските волейболистки поведоха с 10:7 след ас на Магдалена Стисяк. Елица Василева намали до 9:11. Клаудиа Алагиерска изведе Полша напред с 15:11. Мира Тодорова успя да намали до 16:18.  Клаудиа Алагиерска направи резултата 22:18. Силвана Чаушева атакува по правата за 18:20.
Магдалена Стисяк изведе Полша до геймбол при 24:20. Клаудиа Алагиерска заби ас за 25:20.
Българските волейболистки поведоха с 4:2 и 6:4 в началото на третата част. Страхотно пускане на Лора Китипова направи 6:4. Атака от “краче” за Нася Димитрова и 7:5. Наталия Менджик изравни при 8:8. Нася Димитрова атакува в аут и Полша поведе с 14:11. Клаудиа Алагиерска атакаува мощно за 19:13. Ас на Наталия Менджик и аванас на “Дружина Полска” нарасна на 22:14. Нов ас на Наталия Менджик и 23:14. Ас на Петя Баракова намали до 16:23. Силна серия на Петя Баракова на начален удар успя да върне националките в гейма и те намалиха до 18:23. Магдалена Стисяк донесе успеха на Полша в третата част с 25:19.

В четвъртия гейм полякините започнаха ударно и взеха да трупат аванс, който достигна 6 точки при 14:8.  Българките обаче намериха прилив на енергия и с много добра игра най-вече на блок изравниха за 18:18 след блокада на Силвана Чаушева. Вместо обаче да последва обрат, българките направиха няколко грешки в атака и така в крайна сметка победата бе за Полша след 25:22 след атака на Малвина Смажек.

Най-резултатна за България в мача бе Елица Василева с 15 точки (2 блока, 25% ефективност в атака, 35% перфектно и 76% позитивно посрещане).  Гергана Димитрова добави 12 точки (40% ефективност в атака, 43% перфектно и 71% позитивно посрещане), а Нася Димитрова се отличи с 11 точки (3 блока, 47% ефективност в атака).
За Полша Малвина Смажек-Годек заби 24 точки (1 блок, 43% ефективност в атака), а Магдалена Стисяк добави 19 точки (3 аса, 2 блока, 44% ефективност в атака, 50% перфектно и 67% позитивно посрещане).
По-късно днес е другият мач от група "А", който противопоставя домакина Нидерландия на Азербайджан.
Следващият мач на българския отбор е утре от 20:30 часа срещу тима на домакините от Нидерландия.