Байер и Хавертц скочиха до третото място след престижна победа (видео)

Отборът на Байер (Леверкузен) продължава с убедителните си изяви в Бундеслигата, като днес надви като гост с 3:1 един от директните си съперници за място в Шампионската лига - Борусия (Мьонхенгладбах). Срещата беше от 27-ия кръг на германския елит, който е втори след възобновяването на шампионата.

Голямата звезда на Байер Кай Хавертц изигра нов силен мач, допринасяйки с два гола за победата - в седмата и 58-ата минута (от спорна дузпа). Свен Бендер вкара третото попадение в 81-вата минута. За Гладбах точен беше Маркус Тюрам (52). С успеха Байер се изкачи на трета позиция, изоставайки единствено от Байерн (Мюнхен) и Борусия (Дортмунд). Гладбах е четвърти, с точка по-малко от Леверкузен.

Домакините се подредиха в схема 4-5-1 с Аласан Плеа в най-предни позиции. Наставникът на "аспирините" Петер Бош отново постави младата сензация Кай Хавертц на върха на атаката. На трибуните имаше 13 хиляди картонени образа на привърженици, подкрепящи Гладбах.

Още в седмата минута 20-годишният суперталант на Байер Хаверц се възползва от празнина в защитата на "жребчетата" и откри реузлтата. Отбраната на домакините не беше добре подредена, Карим Белараби изведе своя съотборник, който се измъкна на ръба на засадата и елегантно пусна топката между краката на вратаря Ян Зомер - 0:1.

Гостите от "БайАрена" действаха по-раздвижено в атака, използвайки скоростта си. В 22-рата минута те се сдобиха с нова добра възможност. Хавертц стигна първо до топката и нахлу стремглаво по левия фланг, успя да подаде към Белараби в наказателното поле, но той беше затворен и загуби.

В 41-вата минута стражът на гостите Лукас Храдецки не успя да улови или избие топката и предостави шанс за Рами Бенбасини, който не можа да вкара от пет метра. В 45-ата гостите от Леверкузен пропуснаха чудесн възможност за втори гол. Диаби и Хаверц се освободиха в наказателното поле, Хавертц насочи под ъгъл, но нацели напречната греда. Керем Демирбай направи огромен пропуск при добавката, като спечели само корнер.

В 52-рата домакините изравниха след атрактивно попадение на Тюрам. Той получи подаване в наказателното поле и реализира с прекрасен удар по диагонала от около 17 метра - 1:1. Три минути по-късно съдията назначи спорна дузпа за гостите. Арбитърът дълго време се взираше в монитора, за да разгледа видеоповторението и в крайна сметка не промени решението си. Повторението показа, че Белараби първо стреля към вратата и след това защитник влиза в краката му.

Хавертц отбеляза спорната дузпа, въпреки че стражът хвана ъгъла и игра с топката - 1:2. В 81-вата Леверкузен вкара и трети гол. Демирбай центрира от статично положение, а Свен Бендер се пребори със своя пазач и вкара с глава от пет метра за 1:3. В последните си пет срещи в Бундеслигата Байер има четири победи и едно реми, което при гостуване на РБ Лайпциг.