34 години от уникалния хеттрик на Алвин Мартин (видео)

На 21 април 1986 - преди точно 34 години, бившият защитник на Уест Хам и английския национален отбор Алвин Мартин става автор на исторически хеттрик - един от най-необичайните и куриозни в историята на английския клубен футбол. Удивителното на този хеттрик е, че Мартин го реализира с попадения срещу трима различни вратари. Това се случва в мача между Уест Хам и Нюкасъл на "Болейн Граунд" в Лондон. "Чуковете", които по това време дори имат малък шанс за титлата в елитната Първа дивизия (Висшата лига още не е учредена - б.р.), печелят с 8:1, а Алвин Мартин сътворява първия хеттрик в кариерата си. Лондончани в крайна сметка завършват сезона на най-високото класиране в историята си - трето място, след като печелят 11 от последните си 14 мача, а пред тях завършват само Евертън и шампионът Ливърпул.

Но да се върнем на мача на "Болейн Грануд" с кратка предистория. "Свраките" пристигат за двубоя с огромни кадрови проблеми, свързани с вратарския пост. Титулярният вратар на Нюкасъл Мартин Томас не е готов на 100% за игра след контузия в рамото, но е принуден да застане под рамката, тъй като вторият страж Грег Кели все още не е възстановен от травма на коляното. Заместникът на Кели - Дейвид МакКелър, дошъл под наем от Хибърниън, след като не е играл в официални срещи 9 месеца, пък се контуза в бедрото и слабините в предишния мач на "свраките" - с Челси.

"Наистина не трябваше да играя в този мач, но случаят бе такъв, че се налагаше, тъй като Дейв разбра, че контузията на бедрото е засегнала и слабините - едва можеше да ходи", казва Томас, който при една своя намеса още във втората минута на мача пада лошо на тревата и разбира, че е "скъсал всички мускули в рамото".

След само минута домакините изпълняват фаул и Алвин Мартин почти от голлинията вкарва гол за 1:0. В 11-ата минута Томас реагира много лошо при далечен удар (или по-скоро центриране) на Рей Стюарт и резултатът става 2:0. Малко след това Нийл Ор е точен за 3:0 с далечен шут и нова неубедителна изява на Томас, а точно преди почивката Глен Рьодер си отбелязва атрактивен автогол - 4:0.

На почивката Мартин Томас е сменен от... халфа Крис Хедуърт, тъй като сред резервите на Нюкасъл не е записан вратар. В 64-ата минута Мартин с глава го преодолява - 5:1. След това получилият контузия Хедуърт е сменен принудително от нападателя Питър Биърдсли. Резервата Пол Годарт прави резултата 6:1 в 81-ата минута, а веднага след това Франсис МакАвъни е точен за 7:1. Но и това не е всичко. В 84-ата минута домакините получават право да изпълнят дузпа заради игра с ръка на Рьодер и и Алвин Мартин с удар от бялата точка оформя своя куриозен хеттрик.

"Всеки, с който се срещна, ми казва, че е бил на стадиона в онази вечер. Трябва да е имало 100 000 души там", казва самият Алвин Мартин.