ПСЖ заличи пасива от първия мач и най-после стигна до 1/4-финал в ШЛ (видео+галерия)

Отборът на Пари Сен Жермен победи с 2:0 Борусия (Дортмунд) в мач реванш от 1/8-финалите на Шампионската лига и се класира за следващата фаза на турнира, въпреки поражението с 1:2 в първата среща. Попаденията в двубоя, който се игра пред празните трибуни на “Парк де Пренс” заради епидемията от коронавирус, отбелязаха Неймар (28') и Хуан Бернат (45+1’). Червен картон пък получи Емре Джан от противниковия отбор минута преди края на редовното време. Така за първи път от сезон 2015/16 насам парижани ще участват на 1/4-финалите на състезанието след трите последователни отпадания на първата елиминационна фаза от Барселона, Реал Мадрид и Манчестър Юнайтед.

Както се очакваше, младата суперзвезда на ПСЖ Килиан Мбапе остана на резервната скамейка, тъй като лекува остра ангина. Той дори се тества за коронавирус, като пробата му се оказа отрицателна. Така на негово място се появи Анхел Ди Мария. Другите две промени в състава на Томас Тухел след победата с 5:1 над Лион за Купата на Франция бяха свързани със защитата, като Левин Курзава и Тома Мюние бяха заменени от Преснел Кимпембе и Бернат. В Дортмунд обаче имаше само една промяна след успеха с 2:1 като гост на Борусия (Мьонхенгладбах) в Бундеслигата. Джейдън Санчо бе предпочетен пред Юлиан Брант и така в атака си взаимодействаше с головата машина Ерлинг Холанд и Торган Азар.

Феновете на домакините може и да не бяха допуснати на стадиона, но устроиха невероятно посрещане на отбора непосредствено преди мача. След това те останаха да подкрепят своите любимци извън съоръжението по време на целия двубой.

Първите 10 минути протекоха при спокойно темпо, като в 8-ата Неймар пострада при единоборство, но бързо се върна на терена. В 19-ата никой не успя да засече опасно центриране на Ашраф Хакими, но секунди по-късно воле на Санчо мина покрай вратата. В 22-ата гостите организираха опасна атака, но Кимпембе успя да изчисти топката преди да е достигнала до Холанд. В 24-ата Ди Мария падна в противниковото наказателно поле след посягане на Дан-Аксел Загаду, но съдията прецени, че няма основания за дузпа. При следващата атака на парижани се откри чудесна възможност пред Кавани, но ударът му беше избит с крак от Роман Бюрки, като така топката мина на милиметри от страничната греда и излезе в корнер.

При друго изпълнение на корнер в 28-ата минута Неймар се измъкна от опеката на Хакими и с глава прати топката в противниковата мрежа за 1:0. В 36-ата Санчо не затрудни Кейлор Навас от пряк свободен удар, а малко по-късно стражът спаси още един изстрел на англичанина. В 41-ата шут на Азар излезе в аут. В добавеното време на частта ПСЖ проведе красива атака, която беше завършена с гол на Бернат след подаване на Пабло Сарабия.
Второто полувреме започна с натиск на "жълто-черните", на който домакините устояха. В 54-ата минута Ди Мария отправи чудесен фалцов удар от фаул, но Бюрки съумя да го избие. Последва нов щурм на Дортмунд, а в 64-ата минута Мбапе все пак се появи на терена, заменяйки Сарабия. В 73-ата резервата Брант отправи изстрел по земя, който обаче се оказа неточен. В 77-ата германският национал отново пробва късмета си, но след рикошет в тялото на Идриса Гей топката прелетя над вратата. Превъзходството на гостите през втората част продължи, но в 89-ата минута Джан беше изгонен с директен червен картон заради избутване на Неймар след фаул срещу него.

В оставащите минути от мача френският шампион удържа аванса си и така празнуваше след последния съдийски сигнал своето шесто в клубната история класиране на 1/4-финалите в турнира. Никой друг отбор от тази страна не може да се похвали с толкова участия в тази фаза на ШЛ.

ПСЖ - БОРУСИЯ (Д) 2:0

1:0 Неймар (28')
2:0 Бернат (45+1')