Трудна, но сладка победа за Вики Томова в Лион

Виктория Томова се класира за втория кръг на турнира от календара на WTA в Лион. 25-годишната софиянка надви със 7:5, 6:7 (5), 6:4 в първия кръг полската квалификантка Магдалена Фрех. Нашето момиче пропиля аванс от сет и 5:2 във втората част, но все пак пречупи противничката си в решаващия трети сет. В следващата фаза българката ще се изправи срещу далеч по-тежка съперничка - поставената под №5 в схемата белгийка Алисън ван Уйтванк (№62 в ранглистата на WTA).

Томова с прогрес от 8 места в световната ранглиста
Томова допусна пробив в първия гейм в мача, но веднага направи рибрейк. Във второто си подаване софиянката отново трябваше да отразява две точки за пробив, но този път се справи и излезе за първи път напред в резултата - 2:1. В шестия гейм Томова реализира пробив за аванс от 4:2, но веднага след това загуби на нула подаването си. Фрех изравни за 4:4, а в десетия гейм полякинята отрази сетбол при собствен сервис. При 6:5 в полза на българката Томова се сдоби с два поредни сетбола при 15:40. Тя успя да реализира втория и сложи край на първата част.
Вики Томова спечели титлата в Съндърланд след обрат срещу тийнейджърка
Във втория сет Фрех първа направи брейк и това й позволи да поведе с 2:1 в резултата. Последва силна серия на Томова, която с 4 поредни гейма си осигури стабилен аванс от 5:2. При 5:3 българката сервираше за победата, но допусна пробив на 15, а след това съперничката й изравни резултата за 5:5. После двете тенисистки си размениха по един лесно спечелен сервис-гейм и втората част трябваше да бъде решена в тайбрек. В него първите 5 точки бяха мини-пробиви, а полякинята първа успя да вземе точка на собствен начален удар - 4:2. След това резултатът мина през 4:4, 5:4 за Фрех и 5:5, но последните две точки бяха спечелени от полякинята и така тя се добра до решаващия трети сет.
Румънка спря Шиникова за основната схема в Лион
В третата част двете тенисистки продължиха с пробивите, разменяйки си по два поредни до 3:3. След два по-спокойни за сервиращите гейма, при 4:4 Томова реализила поредния брейк в мача и това й донесе възможността да затвори срещата със собствения си сервис. С безпроблемен гейм на 15 Томова сложи точка на спора и премина във втория кръг след близо 3 часа битка на втория по големина корт на турнира.