Ливърпул направи първата крачка към това да се класира на финала на Шампионската лига през този сезон, след като мърсисайдци победиха с 2:0 Виляреал на "Анфийлд" в първи полуфинален сблъсък между двата тима. Тимът на Юрген Клоп през цялото време доминираше, но не успяваше да преодолее добре организираната защита на "жълтата подводница" преди почивката. Мане и Салах пропуснаха по една чиста възможност, а удар на Тиаго срещна гредата. В началото на втората част обаче крепостта падна. Ливърпул поведе след автогол на Первис Еступинан (53'), а две минути след това Садио Мане удвои. Голове на Фабиньо и Робъртсън пък бяха отменени заради засади, а Виляреал не създаде никаква опасност пред вратата на Алисон за целия мач. Така мърсисайдци взеха добър и заслужен аванс, който дава повод на феновете да продължават да мечтаят за квадрупъл.