Верстапен спечели ГП на Емилия-Романя, провал за Ферари

Световният шампион във Формула 1 Макс Верстапен с Ред Бул спечели ГП на Емилия-Романя, четвърти старт от сезон 2022. Втори зад победителя остана втория пилот на „биковете“ Серхио Перес, а последен на почетната стълбичка се качи Ландо Норис с Макларън. Състезанието ще се запомни и с провал за Ферари, след като още в първата обиколка Карлос Сайнц отпадна след инцидент с Даниел Рикардо, а временния лидер в класирането при пилотите Шарл Леклер допусна грешка в 54-ия тур и се срина до осма позиция. Все пак младият монегаск финишира на шесто място, а топ 10 допълват още Джордж Ръсел с Мерцедес, Валтери Ботас с Алфа Ромео, Юки Цунода с Алфа Таури, Себастиан Фетел с Астън Мартин, Кевин Магнусен с Хаас и Ланс Строл, а седемкратният световен шампион Люис Хамилтън завърши едва 14-и, позицията на която и стартира надпреварата. Така Верстапен съкрати аванса на Леклер във временното класиране и има вече 59 точки, докато пилота на Ферари е с 86 пункта. Следващото състезание, пето от сезон 2022 във Формула 1 ще бъде в САЩ на пистата в Маями на 8 май, което ще бъде и дебютно за града от щата Флорида.