ВАЛЕНТИНА ГЕОРГИЕВА ГРАБНА ПРИЗА ЗА СПОРТИСТ НА МЕСЕЦ МАРТ СЛЕД ЗЛАТНИЯ МЕДАЛ В БАКУ

Финален спринт донесе на Нионсаба диамантения трофей на 5000 метра

Сребърната олимпийска и световна медалистка на 800 метра от Рио де Жанейро 2016 и Лондон 2017, както и двукратна световна шампионка в дисциплината в зала Франсин Нионсаба завърши сезона в Диамантената лига по впечатляващ начин. 28-годишната атлетка от Бурунди, която има забрана да се състезава при жените в дисциплините от 400 метра до една миля заради високи естествени нива на тестостерон, спечели своя първи диамантен трофей в своята кариера. Тя се наложи на 5000 метра на финалния турнир в Цюрих с време от 14:28.98 минути. Бягането се проведе на специално изградена писта (560 метра) в градска среда до Цюрихското езеро. Нионсаба атакува в последната обиколка и показа по-добър финален спринт, който й осигури диамантения трофей. Двукратната световна шампионка на 5000 метра Хелън Обири (Кения) не успя да удържи водачеството си и остана втора с 14:29.68 минути. Третата позиция в Цюрих зае етиопката Ейгайеху Тайе с 14:30.30 минути.