Американките грабнаха златото в баскетбола

Женският национален отбор на САЩ победи Япония с 90:75 (23:14, 27:25, 25:17, 15:19) и спечели за рекорден седми пореден път олимпийската титла по баскетбол на Игрите в Токио. Домакините от Япония пък играха на финал за първи път в историята. Американките, които са 10-кратни световни шампионки, поведоха с 23:14 още след първата четвърт и до края на мача имаха аванс в резултата. На почивката САЩ имаше аванс от 50:39, а след третата част със 75:56. Победата на американките е 55-а поредна на олимпийски игри, а те печелят девета титла от 1976 година насам. Бритни Грайнър изигра страхотен мач и вкара 30 точки за победата. Ей'Джа Уилсън добави 19 точки, 7 борби и 5 асистенции, а с 14 точки и 14 борби завърши Бреана Стюарт. За Япония се отличиха Маки Такада със 17 точки и Нако Мотохаши с 16 точки. САЩ спечели 38-о злато и излезе начело в класирането по медали. Тимът има още 39 сребърни и 33 бронзови отличия в Токио. Франция спечели бронза, след като вчера победи Сърбия с 91:76 (19:23, 24:17, 24:16, 24:20) .