Барса си свърши работата и в нетипичен състав (видео)

Тимът на Барселона стана поредният осминафиналист в Шампионската лига, след като записа четвърта поредна победа в група “G” - 4:0 над Динамо (Киев) като гост. Така отборът стана недостижим на едно от първите две места заедно с Ювентус, който по същото време много трудно пребори Ференцварош с 2:1 в Торино. За каталунците това е 17-и пореден сезон в турнира, в който те излизат от групата си.

Испанците заложоха на експериментален състав, в който ги нямаше футболисти като Лионел Меси, Френки Де Йонг, Жерард Пике, Ансу Фати, Серхио Бускетс и др., но те се справиха със своя съперник. Критикуваният нападател Мартин Брейтуейт (57’,70’-дузпа) блесна с два гола и една асистенция към новото попълнение Сержиньо Дест (52’), който пък откри головата си сметка за клуба. В края точен беше и Антоан Гризман (90')

Отличен дебют за “блаугранас” направи 21-годишният юноша Оскар Мингеса, който беше призован заради проблемите в центъра на защитата. Освен че се справи със задачите си в отбрана, испанецът дори намери време да асистира за второто попадение. След почивката първи минути за Барса записаха още младият бразилец Матеус Фернандеш, който дойде през лятото, както и американецът Конрад Де Ла Фуенте.

Меси и Де Йонг получиха почивка и си останаха в Испания. Контузени пък са Жерард Пике, Ансу Фати, Серхио Бускетс, Сержи Роберто, Самюел Юмтити и Роналд Араухо. Заради проблемите в защита треньорът Роналд Куман пусна от първата минута Мингеса. Титуляри бяха още дълбоки резерви като Жуниор Фирпо и Карлес Аленя. Мартин Брейтуейт зае позицията на върха на атаката, а Фелипе Коутиньо, Педри и Тринкао бяха зад него.
Украинците разчитаха на 4-3-3 с Бенямин Вербич, Микола Шарапенко и уругваеца Карлос Де Пеня в предни позиции.

Нетипичната формация на "лос кулес" си каза думата в началото, след като тимът с нищо не превъзхождаше своя съперник. Даже през първата част динамовци на моменти изглеждаха по-опасни, докато гостите нямаха удар във вратата в първите около 35 минути. За първото полувреме украинците имаха две възможности, като те бяха след удари от малък ъгъл.

Втората част започна с натиск на Динамо, но и добри намеси на бранителите в черни екипи.

И точно тогава испанците удариха. В 52-ата Дест се включи в предни позиции и след като топката мина през Брейтуейт, десният бек я прати ниско по земя за 1:0.

Само пет по-късно Барса реализира втория си гол. След центриране от корнер Мингеса изпревари всички на предна греда и продължи към задната, където Мартин Брейтуейт с лекота я насочи в мрежата за 2:0.
Киевчани пропуснаха да върнат интригата в 64-ата, когато Де Пена получи пас на отлична позиция, но не уцели вратата.
Всичко беше решено в 70-ата, когато Брейтуейт покачи на 3:0 от дузпа, отсъдена за нарушение срещу него.

Гардът на момчетата на Мирча Луческу окончателно беше свален и двубоят вече се доиграваше. В добавеното време Антоан Гризман се разписа за 4:0.