Резервата Жиру изпрати Челси на 1/8-финал (видео)

С победен гол на Оливие Жиру в последната минута Челси надви Рен с 2:1 като гост в среща от четвъртия кръг в група “Е” на Шампионската лига и е сигурен 1/8-финалист в турнира. В другата среща от групата Севиля надигра Краснодар в Русия със същия резултат. Така англичаните и испанците събраха по 10 точки и продължават напред.

Калъм Хъдсън-Одой беше открил за Челси в 22-ата минута, а Серу Гираси изравни в 85-ата, преди Жиру да донесе триумфа на "сините". За Челси това е шеста поредна победа във всички турнири.

Тимът на Франк Лампард изигра сравнително добро първо полувреме, в което излезе напред в резултата. След почивката обаче гостите не оправдаха очакванията и имаха късмет, че в края стигнаха до успеха.

Тиаго Силва се завърна в състава на Челси, след като беше получил почивка срещу Нюкасъл през уикенда. Възстановеният от коронавирус Кай Хавертц седна на пейката, където бяха оставени още Хаким Зиеш, Н’Голо Канте и Антонио Рюдигер. Мейсън Маунт, Калъм Хъдсън-Одой и Тимо Вернер помагайа на изнесения напред Тами Ейбрахам. На вратата застана Едуард Менди, който доскоро беше част точно от Рен.

Домакините преследваха успеха с тъмнокожите Джеймс Леа Силики, Жереми Доку и Серу Гираси в атака. Алфред Гомис, който също като Менди е национал на Сенегал, застана под рамката.
Челси можеше да излезе напред още в 4-ата минута, когато Вернер получи топката на 5-6 метра от вратата, но стреля над гредата.

Футболистите в червено бързо се коригираха и в последвалите няколко минути не допуснаха никакви опасности пред своята врата.
Челси обаче се възползва от следващия си шанс - в 22-ата минута. Тогава Мейсън Маунт пребори големия талант на Рен Едуардо Камавинга и веднага с далечен пас изведе Хъдсън-Одой сам срещу вратаря, като англичанинът хладнокръвно промуши топката край Гомис - 1:0 за Челси.

Второто попадение "висеше" на косъм в 30-ата, когато Гомис се намеси отлично, за да отрази удар на Маунт, който отиваше към мрежата му.

Рен най-накрая отговори с шанс в 32-ата, при който Леа Силики шутира високо. Седем по-късно на Менди му се наложи да плонжира, за да улови изстрел на Гираси, който обаче като цяло не беше силен.
В 40-ата минута грешка при позиционирането на Тиаго Силва доведе до неточен пас на Чилуел, в резултат на което двама футболисти на Рен се озоваха срещу един играч на Челси и вратаря, но Гираси сгреши при паса и англичаните се измъкнаха.

Френският тим обаче продължи да натиска и в 42-ата Менди показа и рефлекс след удар с глава на капитана Дамиен Да Силва от няколко метра.
Второто полувреме започна с удари и към двамата вратари, като веднъж Тиаго Силва подложи тяло, за да отрази коварен шут към Менди. Попадение на Вернер пък правилно не беше зачетено заради нарушение на правилата.

Домакините понатиснаха около 70-ата минута. В 73-ата Гираси стреля опасно до гредата, а след още две Едуард Менди спаси най-чистото положение на Рен до момента, след като Жерзиньо Нямси засече с глава от 4-5 метра.
И все пак французите изравниха и то от сходна ситуация. В 85-ата Гираси засече центриране от ъглов удар и този път Менди се оказа безпомощен - 1:1.

Гостите можеха бързо да си върнат преднината, след като в 88-ата балонно подаване изведе Бен Чилуел зад отбраната, но ударът му с глава попадна точно у Гомис.

И все пак шансът беше на страната на Челси. Секунди след изтичането на редовното време футболист на Рен сгреши топката в своята половина, след което последва бърза атака. Вернер получи шанс да реализира, но стреля в тялото на вратаря. Кълбото отскочи високо, след което Жиру стигна пръв до него и го заби в мрежата за крайното 1:2. За световния шампион това е втори гол от началото на сезона, като единственият досега беше в мач от Купата на Лигата.