Ливърпул този път надмогна недоразуменията на ВАР и се изравни на върха с Евертън (видео)

Ливърпул се върна към победите в Премиър лийг, след като шампионите стигнаха до обрат с 2:1 срещу Шефилд Юнайтед на "Анфийлд" в двубой от шестия кръг. След проблемите, които "червените" имаха с ВАР по време на дербито с Евертън, днес отново технологията взе спорно решение, изглеждащо в ущърб на Ливърпул. В 13-ата минута гостите поведоха с гол от дузпа на Сандер Берге, като наказателният удар бе отсъден за много спорно нарушение на Фабиньо. Ако изобщо имаше фал, изглеждаше, че той е пред наказателното поле, но след намесата на ВАР бе отсъден 11-метров наказателен удар. След това пък гостите имаха още две претенции за дузпи, за осъждането на които имаше основания. Ливърпул стигна до обрат след голове на Роберто Фирмино (41') и Диого Жота (64'). Благодарение на тях шампионите се изравниха по точки с лидера във временното класиране Евертън, който обаче в момента е с мач по-малко. Шефилд Юнайтед остава с едва една точка след шест мача.

Голямата новина в състава на домакините бе завръщането на вратата на Алисон Бекер, който получи контузия в рамото в началото на месеца и оттогава не бе играл. Фабиньо отново стартира в центъра на отбраната заедно с Джо Гомес. Юрген Клоп предприе още едно изключително интересно решение - Диого Жота бе титуляр заедно с Роберто Фирмино, Мохамед Салах и Садио Мане. Португалецът беше част от нападателното трио, докато бразилецът действаше зад тях. Джордан Хендерсън също бе титуляр.

Бившият играч на Ливърпул Риан Брюстър стартира за първи път в Премиър лийг за Шефилд Юнайтед. Итън Ампаду и Бен Осбърн също започнаха.
Ливърпул започна много агресивно в атака и още във втората минута създаде чисто голово положение. Робъртсън изведе добре Мане зад гърба на Башам. Рамсдейл тръгна напред, но закъсня и сенегалецът успя да центрира към Фирмино. В решителния момент обаче Игън успя да блокира. Малко след това Александър-Арнолд опита да изненада стража на гостите с директно изпълнение на фал от близо 50 метра. Изстрелът бе много добър, но Рамсдейл се върна и изби в корнер.
Така се стигна до шокиращата за домакините 11-а минута, когато Фабиньо направи шпагат срещу Макбърни около границата на наказателното поле. Майк Дийн отсъди пряк свободен удар, макар че бразилецът със сигурност игра с топката. След намесата на ВАР и преглед на ситуацията на монитора реферът реши, че нарушението е на линията, което повторенията в никакъв случай не доказаха. Дийн в крайна сметка отсъди дузпа, която Сандер Берге реализира за 0:1.

Шампионите се смутиха от този развой и следващите минути бяха трудни за тях. В 20-ата минута центриране на Балдок срещна ръката на Робъртсън в наказателното поле. Гостите настояваха за нова дузпа, но този път нямаше такова решение. Макбърни пък пропусна две чудесни възможности да удвои аванса на гостите, но в първия случай стреля встрани от чиста позиция, а след това Алисон спаси.
В 38-ата минута гостите отново поискаха дузпа, след като Берге падна след съприкосновение с крака на Жота, който не успя да играе с топката. Тук Майк Дийн и ВАР решиха, че няма нищо нередно, макар че нарушението изглеждаше по-явно от това на Фабиньо.
Три минути след това логичното се случи и Ливърпул изравни резултата. Хендерсън центрира добре отдясно, Мане засече с глава, а Рамсдейл изби. Фирмино направи добавка отблизо за 1:1.

Още в следващата минута Салах се озова сам срещу стража на гостите, но не успя да го преодолее. Впоследствие се видя, че египтянинът е бил в положение на засада в тази ситуация, така че пропускът му нямаше значение.
В 62-рата минута Салах вкара хубав гол, след като овладя добре центриране на Александър-Арнолд и незабавно стреля от въздуха, но попадението бе отменено заради тънка засада. Две минути след това обаче обратът бе факт, след като Жота засече с глава перфектно центриране отляво на Садио Мане.

Гостите тръгнаха напред в опит да отговорят. Алисон изби удар на Берге, а хубав изстрел на Макголдрик профуча на сантиметри над вратата.
В 80-ата минута Салах отново нямаше късмет да се разпише, след като негов удар срещна гредата.