Макар и по трудния начин, Байерн грабна още един трофей (видео)

Байерн (Мюнхен) спечели Суперкупата на Германия за рекорден 8-и път, след като се наложи с 3:2 над Борусия (Дортмунд) в зрелище на празния "Алианц Арена". Йошуа Кимих беше героят за баварците, с попадението си в 82-ата минута. Преди това футболистите на Ханзи Флик изпуснаха преднина от два гола, а Борусия не беше далеч и от пълен обрат.

127-ото издание на "Дер Класикер" не разочарова. Съперниците играха открито и с мисъл основно за атаката. Байерн дръпна с 2:0 след голове на Корентен Толисо и Томас Мюлер, но Юлиан Брант и Ерлинг Холанд върнаха надеждите на "жълто-черните". В края все пак домакините ликуваха и прибавиха пети трофей във витрината си от началото на годината.

Байерн си отмъсти на дортмундци за загубата в спора за отличието през миналия сезон. Тогава Борусия спечели с 2:0 и триумфира със Суперкупата за 6-и път. Днес отборът на Люсиен Фавър можеше да настигне големия си съперник, но не успя.
При 2:2 Мануел Нойер имаше важно спасяване след удар на Ерлинг Холанд. Въпреки многото грешки в защита, Байерн създаде повече положения от противника си и заслужено победи.
И двата тима претърпяха изненадващи загуби през уикенда. Уморени от 120-те минути срещу Севиля за Суперкупата на Европа и без голмайстора си Роберт Левандовски, Байерн се сгромоляса при гостуването си на Хофенхайм - 1:4. Това беше първо поражение за баварците през 2020 година, след като отборът на Ханзи Флик беше непобеден в общо 32 мача.
Борусия пък падна с 0:2 от Аугсбург и показа, че и през настоящия сезон осноният проблем за наставника Люсиен Фавър ще е липсата на постоянство. Отсъствието на няколко важни фигури също се отрази негативно на представянето на "жълто-черните".
За Байерн се завърна Левандовски, който редовно бележи срещу бившия си отбор. На мястото на контузилия се Льорой Сане започна Кингсли Коман, който игра като ляво крило, а зад него бе Алфонсо Дейвис. В центъра на защитата си партнираха Никлас Зюле и Люка Ернандес, а Алфонсо Дейвис действаше на традиционната си позиция отляво. На пейката останаха Серж Гнабри, Жером Боатенг и Дейвид Алаба.
В Борусия кадровите проблеми бяха повече. Люсиен Фавър не можеше да изпозва Джейдън Санчо, Торган Азар, Дан-Аксел Загаду и титулярният страж Роман Бюрки. Атаката на "жълто-черните" водеше Ерлинг Холанд, подкрепян от Марко Ройс и Юлиан Брант. Тримата защитници бяха Емре Джан, Матс Хумелс и Мануел Аканджи. Сред резервите личаха имената на Аксел Витсел и Рафаел Герейро.
Срещата беше поверена на най-добрата германска съдийка - Бибиана Щайнхаус, която наскоро обяви, че е взела решение да прекрати кариерата си.
Байерн се опита от самото начало да притисне гостите и атаките към вратата на Хитц следваха една след друга. Скоростта на Дейвис беше едно от основните оръжия на баварците, но футболистите на Борусия много внимаваха за пробивите на канадеца. Първият точен удар дойде в 10-ата минута, когато Кимих стреля с глава, но право в ръцете на Марвин Хитц. Малко по-късно Дейвис сбърка в собствената половина, но Хави Мартинес беше фаулиран и не се стигна до опасност за Нойер.
Байерн излезе напред в 18-ата минута с попадение на Толисо. Домакините организираха мълниеносна контра след корнер в полза на Борусия и завариха неподготвени бранителите в жълто-черно. Топката мина през Дейвис, Мюлер и Левандовски, а Толисо стреля в напречната греда, преди да направи добавка от няколко сантиметра.
Не след дълго Марвин Хитц направи отлично сласяване след удар на Кимих, а пред другата врата четирима играчи на Борусия не се възползваха от лошо отиграване на Нойер и капитанът на Байерн се реваншира, като блокира Ройс.
В 31-ата минута Аканджи изпревари Левандовски и изчисти в ъглов удар, но много скоро Байерн вкара втори гол. Точен беше Томас Мюлер с глава след отлично центриране на Алфонсо Дейвис. Най-близо до Мюлер се намираше Паслак, който обаче не съумя да му противодейства.
Байерн беше близо до това да реши всичко с трето попадение, но Коман сгреши с финалния пас при поредната контра на мюнхенци. В 39-ата минута Павар загуби топката, а Холанд веднага намери свободния Брант и той стреля под гредата за 1:2.
Веднага след почивката Борусия пропусна отличен шанс. На голова позиция се озова новото попълнение Тома Мюние, но очи в очи с Нойер белгиецът прати топката високо в аут. Тази ситуация само илюстрира проблемите на Байерн в центъра на защитата, а до края на двубоя имаше още доказателства за това.
Гнабри смени Коман в 54-ата минута, секунди преди Борусия да изравни. Голът стана след отнета топката в центъра и пас на Томас Дилейни към Холанд, който с левия крак преодоля Нойер. От Байерн имаха претенции за нарушение, но Щайнхаус не видя такова.
Защитата на домакините продължи да прави подаръци на съперника и в 59-ата минута Холанд отново изскочи необезпокояван срещу Нойер, но този път стражът излезе победител в дуела помежду им и с една ръка спаси.
Баварците се стреснаха от развитието на мача и отново се наставниха в половината на Борусия, но вече не стигаха толкова лесно до удари към вратата на Хитц. В последните 20 минути двмата треньори направиха по няколко смени, но повече бяха рокадите в състава на Борусия и това наруши организацията в играта на тима.
Байерн вдигна оборотите и успя да предизвика грешка, която да накаже. В 82-ата минута Дилейни се забави с обработването на топката, Кимих му я отне и веднага подаде на Левандовски. Полякът напредна и върна към Кимих, чийто изстрел беше спасен от Хитц, но вече падайки Кимих съумя да отбележи победния гол.
Баварците имаха и още една възможност за гол в самия край на редовното време, но сантиметри разделиха Томас Мюлер от красиво попадение от пряк свободен удар.