Краля сложи край на приказката на Денвър и прати Лейкърс на финал (видео)

ЛеБрон Джеймс изигра изключителен мач и беше с най-голяма заслуга за победата на Лос Анджелис Лейкърс над Денвър Нъгетс в петия мач от финалите на Западната конференция на НБА. "Езерняците" се наложиха със 117:107 и спечелиха серията с 4-1 успеха, като ще спорят за титлата за първи път от 10 години.

Краля вкара 38 точки, към които добави 16 асистенции и 10 борби. Това беше негов 27-и "трипъл-дабъл" в плейофите, а доминацията му се усети най-силно в последната четвърт, когато Денвър на няколко пъти се доближи до съперника, но не успя да осъществи обрат.

ЛеБрон ще играе на финали за 10-и път като е едва четвъртият играч в историята с подобно постижение. Той имаше 8 поредни участия в серии за титлата с Маями и Кливланд, преди поредицата му да бъде прекъсната през миналия сезон - негов дебютен в ЛА Лейкърс.
"Езерняците" са на финал за общо 32-и път. Те спечелиха последната си до момента 16-а титла през 2010 година срещу Бостън Селтикс. Сега съперник на ЛеБрон ще е или Бостън, или Маями Хийт. "Горещите" водят в серията на Изток с 3-2.
Антъни Дейвис се отчете с 27 точки за успеха на Лейкърс, а Никола Йокич и Джеръми Грант бяха най-резултатни за Денвър с по 20. Джамал Мъри вкара 19 точки за "златните буци", но имаше проблеми с контузия и не можа да повтори подвизите си от предишните мачове.
Денвър изоставаше с 1-3 победи в сериите срещу Юта Джаз и ЛА Клипърс, но съумя да ги обърне. Срещу Лейкърс обаче силите на отбора на Майк Малоун не стигнаха.
От своя страна, "езерняците" елиминраха всеки от съперниците си в тазгодишните плейофи - Портланд, Хюстън и Денвър, в 5 мача.
Лейкърс водеше със 72:56 в средата на третата четвърт, но Денвър не се предаде. Джеръми Грант беше водещата фигура за Нъгетс в тези минути, а два точни изстрела на Мъри от наказателната линия доведоха до изравняване - 84:84. Веднага след това Антъни Дейвис вкара тройка, с която "езерняците" дръпнаха в резултата.
В последната четвърт ЛеБрон взе нещата в свои ръце и благодарение на него ЛА Лейкърс изгради добра преднина. Финалните усилия на Денвър стопиха разликата до 4 точки, но тройка на Дани Грийн сякаш уби интригата.
Нъгетс станаха 16-ият отбор в историята с 10 загуби в плейофите. Рекордът е 11 и се държи от 4 тима. "Златните буци" са и едва вторият отбор с поне 19 мача след редовния сезон и успеваемост от под 50% в тях (9 победи и 10 загуби).