Блестящ Верстапен шокира Хамилтън в Гран При на Великобритания

Голямата звезда на Ред Бул Макс Верстапен зашлеви звучен шамар на шампионите от Мерцедес. Докато всички гледаха към дуела между стартиралия от първа позиция Валтери Ботас и съотборника му в Мерцедес Люис Хамилтън, двамата бяха изненадани от блестящия Верстапен. Холандецът за пореден път надскочи възможностите на болида си и грабна победата в днешната Гран При на Великобритания.

С финална атака Хамилтън успя да изпревари Ботас и отново победи съотборника си, който днес остана трети. На четвърто място се класира пилотът на Ферари Шарл Леклер, който също изненада приятно с класирането си днес.

Вторият старт за Гран При на Великобритания даде шанс на Валтери Ботас да прекъсне победния ход на съотборника си в Мерцедес Люис Хамилтън. Валтери спечели вчерашната квалификация на пистата „Силвърстоун“ и стартира от първа позиция. Зад него бе Хамилтън, а трети стартира Нико Хюлкенберг за тима на Рейсинг Пойнт. Германецът е извън Формула 1 от миналата година, но бе извикан да замести далия две положителни проби за коронавирус Серхио Перес.

На старта Валтери Ботас потегли добре, но два завоя по-късно Люис Хамилтън пробва атака, която не завърши успешно. Зад двамата лидери Макс Верстапен успя бързо да отнеме третата позиция на Хюлкенберг, който вече е четвърти.

Пилотът на Ферари Себастиан Фетел стартира отлично и спечели три позиции до първия завой, но на спирането за него загуби контрол над болида и се завъртя. Така германецът се свлече до последна позиция и състезанието за него приключи на фона на много бавния болид на Скудерия на „Силвърстоун“.

Съотборникът на Себастиан във Ферари Шарл Леклер бе изпреварен без никакви проблеми от Ландо Норис от Макларън и Алекс Албън от Ред Бул и вече е десети. Това още веднъж показва колко много отстъпва колата на Скудерия в директен спор с болидите около тях.

В 14-ата обиколка първи от Мерцедес в бокса влезе лидерът на колоната Валтери Ботас. Финландецът се върна на трасето на шеста позиция. В същото време Верстапен настигна Хамилтън и започна да го притиска много агресивно в борба за първото място.

В 15-ата обиколка Люис също влезе в бокса за нови гуми. Шесткратният световен шампион се върна шести, но Валтери вече е четвърти и увеличи преднината си от преди влизането на двамата съотборници в Мерцедес в бокса. Хамилтън веднага настигна Леклер и нямаше никакви проблеми да изпревари младия пилот на Ферари и вече е четвърти зад третия Ботас.

Красивата битка на Фетел срещу Робен Грожан от тима на Хаас завърши с изпреварване от страна на германеца и от последна позиция той вече се намира на 11-о място.

В 19-ата обиколка първи от тима на Ферари в бокса влезе Шарл Леклер от пета позиция. Младият монегаск се върна 12-и зад Ландо Норис и съотборника си Фетел.

В 24-ата обиколка и Фетел направи първото си спиране в бокса за нови меки сликове. Германецът се върна на трасето на 15-а позиция.

В 27-ата обиколка за първа смяна на гумите влезе лидерът Верстапен. Лидерът на Ред Бул се върна на трасето точно зад Ботас с хард сликовете на Пирели. Два завоя по-късно Макс атакува с новите си гуми и успя да изпревари Валтери и така да си върне първата позиция в колоната.

В 32-рата обиколка за втора смяна на гуми влизат вторият Валтери Ботас и лидерът Макс Верстапен. Двамата се върнаха обратно на пистата зад Хамилтън.

В 34-ата обиколка от десета позиция за втори път в бокса влезе и Фетел. Германецът смени гумите си хард с медиум, с които се върна на 14-а позиция, а до финала на надпреварата остават 18 обиколки.

В 42-рата обиколка Хамилтън все пак реши да влезе в бокса за втори път от лидерската позиция. Люис се върна на четвърта позиция с чисто нов комплект сликове зад новия лидер Верстапен, съотборника му Ботас и Шарл Леклер.

В 46-ата обиколка Хамилтън се справи с Леклер и вече е трети. Британецът ще пробва да догони и съотборника си Ботас с новите си гуми, след като прави обиколка след обиколка с рекордни времена.

Две обиколки преди финала Люис успя да настигне Валтери и да го изпревари без особени проблеми в битката за второто място.

Пилотът на Ред Бул Макс Верстапен не позволи на пилотите на Мерцедес да го доближат и им нанесе неочакван удар с брилянтна победа в Гран При на Великобритания.

На финала Хамилтън остана втори в домашната надпревара на пистата „Силвърстоун“, а третото стъпало на подиума остана за съотборника му в Мерцедес Ботас.

Шарл Леклер се класира на четвърто място, с което взе максимума от състезанието на фона на формата, в която се намира отборът на Ферари. Пети завърши вторият пилот на Ред Бул Алекс Албън, който за пореден път с нищо не успя да помогне на съотборника си Верстапен в борбата му срещу пилотите на Мерцедес.

Ланс Строл все пак успя да финишира пред извикания „на пожар“ Нико Хюлкенберг. Канадският пилот е шести, докато Хълк остана седми, но този уикенд успя да участва и да завърши без повреди в болида на Рейсинг Пойнт. Естебан Окон днес бе по-бързият пилот на Рено и финишира осми, а съотборникът му Даниел Рикардо остана извън зоната на точките с 14-ото си място.

Ландо Норис не успя да се представи на висота в домашната си Гран При, но взе ценни две точки за тима на Макларън с 9-ото си място. Последната точка в топ десет грабна руският пилот на Алфа Таури Даниил Квят.

В последния си сезон за Ферари Себастиан Фетел остана извън зоната на точките във второто Гран При на Великобритания за годината и финишира едва 12-и.

Пълните резултати от Гран При на Великобритания можете да видите ТУК.