Кристиано опита всичко, но и това не е годината на Юве (видео + галерия)

Един от големите фаворити за спечелването на Шампионската лига - Ювентус, отпадна още на осминафиналите в турнира. "Старата госпожа" победи в Торино Лион с 2:1, но с общ резултат 2:2 напред продължават французите заради повечето попадения на чужд терен. Следващият съперник на отбора на Руди Гарсия е Манчестър Сити, който елиминира Реал Мадрид.

Скъпоценното попадение за "хлапетата" вкара Мемфис Депай в 12-ата минута от дузпа. След това Кристиано Роналдо поведе Юве към обрат, подобен на този срещу Атлетико Мадрид през миналия сезон. Португалецът изравни от дузпа в края на първото полувреме, а в 60-ата минута с бомбен шут доближи "бианконерите" само на един гол от крайния успех. Време имаше, но Лион удържа щурма към вратата на Антони Лопеш и поднесе голямата изненада на този етап от турнира.

Първият мач се изигра преди 5 месеца и 12 дни, а Лион се наложи с 1:0 след гол на Люка Тусар. Това е и единствената победа на "хлапетата" в общо 5 двубоя срещу бианконерите", които спечелиха останалите 4.
Френският тим не беше играл официален мач близо половин година преди финала за Купата на Лигата срещу Пари Сен Жермен. В него Лион оказа сериозна съпротива на звездния състав на парижани, но загуби след изпълнение на дузпи. В Лига 1 отборът завърши на 7-о място и единственият шанс да не пропусне евротурнирите за първи път от 1997 година е да триумфира в Шампионската лига.
Трофеят от най-престижното клубно състезание бе голямата цел и на Ювентус. "Старата госпожа" очаквано ликува с титлата в Серия "А" за девета поредна година, но показа доста колебания в хода на сезона, особено в защита. Грандът от Торино загуби три от последните си 4 мача в първенството, но преди това вече беше ясно, че няма как да бъде свален от върха.
Преди година Маурицио Сари спечели Лига Европа с Челси, а сега беше амбициран да изведе Юве до купата в Шампионската лига. Загубата в Лион беше първа за опитния специалист в евротурнирите след серия от 22 мача без поражение. Отпадането от фрнацузите пък може да му коства поста.
В предни позиции за домакините действаха Кристиано Роналдо, Гонсало Игуаин и Федерико Бернардески. Пауло Дибала имаше здравословни проблеми през седмицата и бе резерва, както и Джорджо Киелини. В средата на терена Сари гласува доверие на Родриго Бентанкур, Адриен Рабио и Миралем Пянич, който игра срещу бившия си отбор. Десен бек на мястото на Данило беше Хуан Куадрадо.
За Лион титуляр бе капитанът Мемфис Депай, който получи контузия в края на миналата година и със сигурност нямаше да играе, ако реваншът се беше състоял през март. Нидерландският национал водеше атаката на гостите заедно с Карл Токо-Екамби, а Муса Дембеле изненадващо бе оставен на пейката. Останалите в стартовия състав бяха същите, които започнаха и срещу ПСЖ.
В исторически план Ювентус никога не беше отпадал в мачове на разменено гостуване от френски отбор. Статистиката бе категорична - от 12 дуела срещу французи, Юве беше продължавал напред 12 пъти. Като домакин "бианконерите" имат вече 12 победи, 3 равенства и нито една загуба срещу съперници от Лига 1 в евротурнирите.
Лион игра сърцато и макар че на моменти след почивката се огъваше, постигна целта си. Руди Гарсия проведе мача тактически правилно, а футболистите му издържаха физически, въпреки липсата на игрови ритъм.
50 Ювентус - Лион
Началото беше много динамично. Домакините пресираха съперника още в неговата половина, но футболистите на Лион не се смутиха. В 8-ата минута Усем Ауар отправи силен удар към долния ляв ъгъл на вратата, но Войчех Шчесни изби в корнер.
Две минути по-късно Бентанур фаулира в наказателното поле Ауар и реферът Феликс Цвайер даде дузпа за Лион. Германецът прегледа ситуацията с помощта на ВАР за евентуално нарушение срещу Игуаин преди атаката за гола, но потвърди решението си. Депай не трепа заради забавянето и елегантно копна топката в стил "Паненка" - 0:1.
Сега вече Юве имаше нужда от три безответни гола, за да продължи напред. "Бианконерите" веднага се втурнаха в атаки и на два пъти бяха близо до изравняването. В 20-ата минута Бернанрдески се промъкна по аутлинията и стигна почти до вратата, но в последния момент Марсело се намеси и с шпагат изчисти в ъглов удар.
Не след дълго Кристиано засече с глава центриране от левия фланг, но прати топката над вратата. Ювентус загради гостите в тяхната половина, но не успяваше да намери пролука в защитата на французите.
В 36-ата минута Роналдо шутира силно от пряк свободен удар, но право в стената. Секунди по-късно Антони Лопеш се намеси спокойно след изстрел с глава на Игуаин. Най-важната намеса на стража на Лион до почивката беше в 40-ата минута, когато се разтегна максимално и с една ръка блокира удар от фаул на Роналдо.
В 42-ата минута Пянич стреля от статично положение, топката леко се отклони от намиращия се в стената Депай и Цвайер отсъди дузпа за игра с ръка. И този наказателен удар беше спорен като отсъждане, но За Юве дойде в точния момент. Роналдо прати Антони Лопеш в обратния ъгъл и изравни - 1:1. Това беше 11-а поредна точно изпълнена дузпа за португалеца в ШЛ. За последно той пропусна срещу Лудогорец през 2014-а.
Второто полувреме стартира с натиск на домакините, но и няколко грешни паса в тяхната половина, които можеха да доведат до опасни контри на Лион. Най-разсеян беше Куадрадо и при поредното му лошо подаване Депай можеше да изскочи сам срещу Шчесни, но Леонардо Бонучи демонстрира класа и предотврати опасността.
В 60-ата минута Кристиано Роналдо изстреля истиснки снаряд с левия крак и отчаяният плонж на Антони Лопеш този път не му помогна. Веднага след гола Аарън Рамзи се появи на мястото на Пянич, а Йоаким Андерсен замени Джейсън Денайер в състава на Лион.
В 67-ата минута Руди Гарсия пусна в игра и голмайстора на тима Муса Дембеле, който влезе вместо Токо-Екамби. Французите се огъваха, а Юве търсеше с всички сили решаващ трети гол. Игуаин беше близо до попадение с глава, но прати топката в аут.
Двайсетина минути преди края Сари усили атаката с включването на Дибала, а Данило замени разочаровалия Куадрадо. Кристиано беше много близо до хеттрик, но изстрелът му с глава не попадна в очертанията на вратата.
В 78-ата минута имаше спорна ситуация в наказателното поле на Ювентус. Шчесни увисна при центриране отдясно, а Рамзи изчисти в тъч, но останаха съмнения, че освен топката уелсецът е изритал и крака на Дембеле. футболистите на Лион вдигнаха ръце с претенции за дузпа, но Феликс Цвайер прецени, че Рамзи е действал в рамките на правилата.
Дибала остана на терена съвсем за кратко и отново се контузи, а Сари го замени с Марко Оливиери. Ювентус нямаше време, а гостите използваха всяка възможност, за да изнервят още повече съперника.
Реферът даде 6 добавени минути, а последният шанс за Юве дойде в третата от тях. "Бианконерите" получиха пряк свободен удар пред границата на наказателното поле и всичко зависеше от Роналдо, но ударът на португалеца попадна в стената.
В крайна сметка Ювентус за поредна година се прости с мечтата си да триумфира в ШЛ, но сега отпадането е по-болезнено, защото се случи в ранна фаза на надпреварата и срещу съперник, който бе считан за лесно преодолим.