Черно море уби надеждата на Любо Пенев за Европа и спаси Етър (видео+галерия)

Черно море разгроми с 4:1 Царско село като гост в последен мач от група "А" на втората осмица на efbet Лига и отне мечтата на домакините да достигнат до бараж за Лига Европа. Моряците дръпнаха с два гола на Илиан Илиев-младши (5, 19), но Георги Минчев намали от дузпа (35). След почивката варненци реализираха още два гола чрез Матиас Курьор (60) и Исмаил Иса (88).

72 Царско село - Черно море
Гостите доиграха срещата с 10 човека, тъй като централният бранител Мирослав Енчев получи директен червен картон в 75-ата минута. Двата отбора си размениха и по една греда чрез Мартин Кавдански и Курьор.
Срещата бе от изключителна важност за развитието в групата, тъй като Царско село се нуждаеше от точка, за да запази второто си място, гарантиращо оставането на тима в efbet Лига и през следващия сезон, а също така даващо шанс на тима да се бори за квота за Европа. Сега на него се настани Етър, който по-рано днес победи с 1:0 Витоша (Бистрица), а успехът на варненци им осигури оставането в елита.
Това пък бе първо поражение за Царско село под ръководството на Любослав Пенев, като отборът влезе в този двубой след серия от три последователни успеха. Сега обаче ще се наложи на царете да се борят за своето оцеляване с тимовете на Ботев (Враца) и Дунав.
Черно море е победител в групата и ще се изправи срещу Ботев (Пловдив) или Арда в плейофите за Лига Европа.
Иначе сещата започна вихрено и варненци, които откриха резултата още в петата минута след попадение на Илиан Илиев-младши. Синът на треньора на моряците бе изведен сам срещу вратаря и пусна технично топката покрай него за 1:0. Младият Илиев посвети гола на баща си, който днес празнуваше 52-и рожден ден.
В 13-ата минута Реян Даскалов отправи изстрел извън границата на наказателното поле, който попадна в ръцете на Митрович.
В 19-ата минута Черно море вкара втори гол и негов автор отново стана Илиан Илиев. Талантливият халф се възползва от грешка на Пласид при центриране отляво и с удар от 7-8 метра удвои.
Домакините опитаха да се върнат в двубоя чрез Андерсон Кордейро в 26-ата минута, когато фланговият футболист преодоля Попов и стреля опасно от десетина метра, но Митрович изби в корнер.
Все пак те стигнаха до попадение в 35-ата минута. Минчев бе съборен от Даниел Димов в наказателното поле и потърпевшият отбеляза дузпата в горния ляв ъгъл за 1:2.
Пет минути след почивката Черно море организира скоростна атака отляво чрез Курьор, който намери Андраде пред наказателното поле. Последва мощен шут, който Пласид изби в корнер. След неговото изпълнение Димов свали с глава към Курьор, който също с глава прониза Пласид. Реферът Владимир Вълков обаче отмени попадението, отсъждайки спорно нарушение на варненския защитник срещу Будинов.
По-активната игра на гостите даде резултат в 60-ата минута, когато Димов свали с глава към непокрития Курьор центриране от фаул и офанзивният футболист на моряците вкара отблизо за 3:1.
В 65-ата минута самостоятелен рейд на Илиев завърши с шут покрай вратата. Само 120 секунди по-късно Царско село можеше отново да се върне в двубоя. Мартин Кавдански се извиси над всички след центриране от корнер, но ударът му с глава се отби първо в лявата, а после и в напречната греда, отказвайки да посети мрежата на гостите.
Моряците върнаха "жеста" в 72-ата минута, когато след контраатака Курьор намери Иса, таранът стреля без забавяне от 15-16 метра в напречната греда. Три минути по-късно Черно море остана с 10 човека. Мирослав Енчев, който бе последен в отбрана, фаулира Симеон Мечев, за което съдията му показа директен червен картон.
Това не попречи на варненци да продължат своята доминация. Те организираха голова атака в 80-ата минута, когато Андраде проби мощно отдясно, нахлу в наказателното поле и подаде към непокрития Курьор, който шутира фронтално от десетина метра, но Пласид спаси.
В 82-ата минута Джони Пласид спаси дузпа, изпълнена от Исмаил Иса. Тя бе отсъдена за нарушение на Родригес, който при безобидна ситуация се стовари върху главата на Курьор. Иса се реваншира за пропуска си от бялата точка в 88-ата минута, когато направи двойно подаване с Курьор и след изстрел по земя оформи крайното 4:1 за Черно море.

ЦАРСКО СЕЛО - ЧЕРНО МОРЕ 1:4