Григор спаси два мачбола и оцеля в трилър с Манарино

Първата ракета на България в мъжкия тенис Григор Димитров се класира на 1/4-финал на турнира от сериите АТР500 в Акапулко, Мексико. Хасковлията се наложи в три сета - 6:7(8), 6:2, 7:6(2) над французина Адриан Манарино. Гришо можеше да стигне до успеха и доста по-лесно, но загуби първия сет след тайбрек. След това обаче той вдигна нивото в представянето си и спечели убедително следващя сет. Последва добро начало и в третия, но и там нещата се объркаха, като в един момент се наложи хасковлията да спасява два мачбола. Той все пак показа характер и с помощта на тайбрек стигна до крайния успех.

Мачът започна добре за Григор, който спечели убедително първия си сервис-гейм за разлика от Манарино, който имаше доста проблеми при своето подаване и допусна да губи с 15:40, но успя да спаси и двете точки за пробив и да изравни резултата.

След това двамата тенисисти печелеха лесно своите подавания до 3:2 за Гришо. В шестия гейм французинът отново показа колебания на свой сервис и макар да спаси две точки за пробив, в крайна сметка с двойна грешка той подари гейма на Димитров, който поведе с 4:2.

Вместо да затвърди пробива обаче, Димитров се отпусна в следващия гейм и даде инициативата на своя съперник, който стигна до две точки за пробив при 15:40. Те бяха спасени от българина, но след това при третата си възможност Манарино не сгреши и се върна в мача за 4:3.

Последва нова размяна на геймове, като всеки печелеше уверено подаването си до 6:6 и се наложи да се играе тайбрек. В него Манарино започна по-добре и поведе с две точки в началото. Григор обаче не се предаде и се стигна до размяна на мини-пробиви, като българинът спаси и два сетбола. Една двойна грешка даде сетбол в полза на Димитров при 8:7 в негова полза, но след това французинът игра агресивно на ретур и успя да направи два поредни мини-пробива и отново да излезе напред в резултата с 9:8, а накрая с отличен първи сервис не остави шанс на Григор и спечли тайбрека и сета с 10:8.

Във втория сет Григор бе почти безупречен. Той направи два пробива, а бе достатъчно стабилен и при своите подавания, като така набързо си осигури комфортна преднина от 5:1 в своя полза. Виждайки, че губи шансове да измъкне сета Манарино заигра освободено и успя да спечели следващия си сервис-гейм, за да направи загубата си по-почетна, но след това Григор довърши задачата си и израви сетовете с 6:2 в своя полза.

Третият сет тръгна почти по идентичен начин като втория - бързи два пробива за хасковлията и преднина от 4:1 гейма. В този момент Григор като че ли си помисли, че вече е спечелил мача, но Манарино не се предаде и отново заигра по-освободено, като успя да върне и двата пробива и дори да поведе с 5:4.

Следващият гейм се оказа ключов, но той не тръгна добре за българина. Григор направи две непростими грешки. Първо реши да играе за атрактивно, но сбърка една лесна топка на мрежата за 15:30, а след това направи двойна грешка за 15:40 и така Манарино получи два мачбола. Тогава Димитров показа характер и успя да вкара няколко добри сервиса и да се върне в мача за 5:5. След това двамата размениха по още един гейм и пратиха сета в тайбрек.

За разлика от първия сет, този път тайбрекът тръгна добре за българина, който поведе с 4:0 точки. Една двойна грешка можеше да обърка нещата за Гришо, но тя не се оказа фатална и той продължи да играе стабилно, за да докара нещата до 7:2 в своя полза и така да затвори и мача.

Победителят от този двубой ще има за съперник на 1/4-финала някой измежду поставения под №3 в турнира Стан Вавринка и Педро Мартинес.