Валенсия изхвърли Аякс от Шампионската лига (видео + галерия)

Отборът на Валенсия сензационно изхвърли Аякс от Шампионската лига, след като спечели с 1:0 в Амстердам срещу полуфиналиста от миналия сезон в турнира в двубой от група Н. Испанският тим и Челси, който победи с 2:1 Лил в другия мач от потока, продължават напред в Шампионската лига, а амстердамци ще трябва да се утешат с участие в елиминациите на Лига Европа напролет, след като останаха на третата позиция.
Още във втората минута испанският тим пропусна чудесен шанс за първи гол. След изпълнение на корнер Габриел продължи от първа греда, където Родриго не уцели вратата с глава. В осмата минута сантиметри не стигнаха на Тадич за точен удар. В 24-ата гостите от "Местайя" стигнаха до попадение след брилянтен пас на Феран Торес. Родриго овладя в наказателното поле и прехвърли вратаря Онана за 0:1. Подаването на испанския халф беше наистина впечатляващо. В 38-ата вратарят на "прилепите" Хауме реагира добре след остро подаване на Зиех. В 43-ата Дони ван де Беек беше преодолял вратаря, но Хосе Гая изникна, за да избие топката а сантиметри пред голлинията. Минутуа по-късно пък Онана с крак спаси след изстрел на Родриго, който можеше да реши мача.
Играта през второто полувреме отново беше много динамична, като Аякс държеше инициативата и топката, а Валенсия създаваше по-големите опасности, като Родриго имаше отново възможност да се разпише в 55-ата минута, но ударът му мина край лявата греда. В 66-ата минута Аякс пропиля най-чистото си положение, след като Хаким Зиеш не успя по най-добрия начин да насочи топката след подаване на Ван де Беек пред вратата. С наближаването на края на мача играчите на Аякс се поизнервиха, което пролича от действията на Зиеш, който извърши грубо нарушение при борба за топката и получи жълт картон.
Десетина минути преди края се стигна до ново напрежение на терена, което беше потушено с два жълти картона съответно за Онана и Дани Парехо. До края на мача на терена преобладаваха нервите. Грешка в отбраната на Валенсия в края едва не доведе до равенство, но вратарят Хауме показа рефлекс и не позволи топката да влезе в мрежата му. Малко по-късно стражът на Валенсия отново беше на висота след удар на Зиеш. В добавеното време се стигна до грозни сцени.
Габриел падна на терена след съприкосновение с играч на Аякс, капитанът на домакините Душан Тадич се притече да го подкани да се изправи по-бързо и последва остра реакция на бразилския защитник, който получи червен картон и остави тима си с 10 души до края. В крайна сметка резултатът се запази и така Валенсия продължава напред, а Аякс остана трети и приключи участието си в Шампионската лига.