Уест Хам се събуди в лондонското дерби с Челси

Уест Хам изненадващо спечели лондонското дерби с Челси. "Чуковете" спечелиха с 1:0 на "Стамфорд Бридж", като това бе първият им успех от септември след серия от осем мача без победа. Единственото попадение в двубоя отбеляза Аарън Кресуел в началото на второто полувреме.

Тимът на Франк Лампард имаше предимство през първата част, но не стигна до много голови положения. Уест Хам поведе малко след почивката и можеше да стигне и до по-убедителна победа. След час игра гостите се разминаха с втори гол, а малко по-късно попадение на Антонио бе отменено след разглеждане с ВАР поради игра с ръка.

Челси записа втора поредна загуба, като пропусна шанса да изпревари Манчестър Сити и временно Лестър, който играе утре. Днес Лампард направи някои промени, които не се оправдаха. Той заложи на Оливие Жиру, който започна титуляр за първи път от август. Французинът игра на мястото на контузения Тами Ейбрахам, но разочарова с представянето си. Канте и Вилиан пък останаха на пейката, а липсата на идеи в атака бе очевидно.

Мануел Пелегрини, чието бъдеще в клуба е неясно след серията слаби резултати, смени вратаря, като пусна Дейвид Мартин. 33-годишният страж дебютира отлично за клуба, направи някои решителни спасявания и допринесе за успеха в първия си мач във Висшата лига. Той стана част от първата победа на Уест Хам на "Стамфорд Бридж" от 17 години.

От самото начало Челси контролираше събитията на терена и атака след атака търсеше пролуки в защитата на съперника. Жиру, Педро и Пулишич обаче не успяваха да намерят точния завършек на атаките. В 23-ата минута тимът на Лампард можеше да поведе с малко късмет. Центриране на Рийс Джеймс бе отклонено и топката се удари във външната част на гредата. От поледвалия ъглов удар Курт Зума бе оставен непокрит и стреля с глава, но ударът му бе неточен.

Гостите се защитаваха през голяма част от времето, но в 25-ата минута можеха изненадващо да излязат напред в резултата. Кепа обаче направи отлично спасяване на удара с глава на Антонио. Към края на полувремето играта се накъса, като и двата отбора не стигаха до положения, но това устройваше Уест Хам, тъй като временно домакините организираха атаки по-рядко.

Малко преди почивката Дейвид Мартин, който направи дебют за "чуковете", трябваше да се намесва. Той отрази удар на Ковачич, топката стигна до Жиру, въпреки че останаха съмнения за засада. Вратарят блокира французина, а след това бе по-бърз и от Педро. В самия край на първото полувреме Челси пропусна отличен шанс да открие резултата. След центриране на Джеймс топката неясно как бе пропусната от Жиру, а след това и Пулишич не успя да я насочи към мрежата.

Втората част започна неприятно за Челси. Три минути след почивката Аарън Кресуел откри резултата. Той получи топката отляво, финтира отлично и с хубав удар прати кълбото в далечния ъгъл, като не остави шансове на Кепа. Попадението даде още по-голяма увереност на “чуковете” и те имаха известно предимство в този период. Домакините изглеждаха объркани и не знаеха как да стигнат до вратата на съперника, е след час игра можеше да изостава с два гола.

След първия ъглов удар за гостите в мача Балбуена стреля с глава, а Кепа направи страхотно спасяване. Последва още един корнер и Антонио като по чудо не успя да насочи топката към мрежата.

В 68-ата минута Уест Хам празнуваше втори гол. Снодграс проби отдясно, като мина покрай Вилиан, и центрира на далечната греда, където Антонио успя да бутна топката в мрежата. След разглеждане със системата за видеоповторения попадението бе отменено, тъй като играчът на Уест Хам си бе помогнал с ръка.

Отборът на Лампард направи опит да стигне до изравняване, но в играта на домакините я нямаше обичайната агресия и скорост, а и гостите бяха отлично организирани и се справяха с атаките на “сините”. При една от редките ситуации Пулишич стреля неточно.

ЧЕЛСИ - УЕСТ ХАМ 0:1
0:1 - Кресуел (48)