Четири гола, единият от които брилянтен, прекъснаха негативна серия на Ливърпул (видео)

Ливърпул прекъсна серията си от четири поредни мача без победа като гост в груповата фаза на Шампионска лига, след като разгроми с 4:1 Генк на "Луминус Арена". Алекс Окслейд-Чембърлейн (2', 57') даде летящ старт на гостите, след което реализира и изключително второ попадение, което пречупи белгийския тим. Садио Мане (77') и Мохамед Салах (87') довършиха започнатото, а Стивън Одей (88') реализира почетното попадение за Генк. Така Ливърпул остава на второ място в Група "Е" с актив от шест точки - една по-малко от отбора на Наполи, който в другия мач от групата надделя с 3:2 над Ред Бул Залцбург.

Юрген Клоп беше направил пет промени в своя състав в сравнение с дербито с Манчестър Юнайтед. Трент Александър-Арнолд и Жоел Матип пропуснаха двубоя заради контузии, като вместо тях започнаха Джеймс Милнър и Деян Ловрен. Наби Кейта и Алекс Окслейд-Чембърлейн стартираха в халфовата линия, докато Мохамед Салах, който пропусна неделното дерби заради травма в глезена, се завърна в титулярното нападателно трио със Садио Мане и Роберто Фирмино. Джордан Хендерсън, Жоржиньо Вайналдум, и Дивок Ориги останаха на пейката за началото.

39 Генк - Ливърпул
Мбвана Самата водеше атаката на Генк.  Карлос Куеста и Поул Онуачу също бяха титуляри за домакините.
Двубоят започна перфектно за гостите. Още преди да са изминали две минути Окслейд-Чембърлейн, който днес изигра първия си мач в Шампионската лига от април 2018-а, откри резултата, след като получи от Фабиньо и стреля много точно от границата на наказателното поле.
Генк можеше много бързо да изравни. В четвъртата минута Самата проби отляво, преодоля Кейта и стреля по диагонала, но встрани от далечната греда.

Двубоят продължи по същия двуостър начин. В шестата минута мърсисайдци поискаха дузпа, след като Маеле като че ли повали Фирмино, който се опитваше на далечната греда да засече центриране на Милнър. Сигнал обаче не последва.

В деветата минута Алисон спаси Ливърпул от изравнителен гол, след като защитата на гостите проспа едно дълго подаване към Онуачу, който нахлу в наказателното поле, докато Ловрен спря с надеждата, че има засада. Алисон обаче излезе и спаси изстрела на Онуачу.
В 25-ата минута Фирмино изведе с много елегантен пас Мане, но Гетан Куке изби удара на сенегалеца. Минута след това Генк стигна до гол, след като Самата засече с глава центриране отдясно. Попадението обаче бе отменено. В началото не се разбра защо, като се предполагаше, че може да има нарушение срещу Милнър, но минути по късно бе предоставено повторение, което показа, че Ито, който центрира към Самата, е бил със сантиметри в положение на засада. ВАР потвърди това решение и Ливърпул се отърва.

До почивката Робъртсън и Салах пропуснаха добри възможности да увеличат аванса на гостите. Самата пък пропиля много изгоден шанс за Генк, след като отново бе изпуснат, но не успя да засече поредното центриране на Ито.
В 57-ата минута Окслейд-Чембърлейн се отблагодари за доверието на Юрген Клоп с изключителен втори гол, който със сигурност ще спори за едно от попаденията на сезона в ШЛ. Кейта намери Фирмино, бразилецът върна към халфа на мърсисайдци, който много елегантно намери топката с външен фалц. Тя чукна напречната греда и влезе във вратата на Генк за втори път.
В 77-ата минута нападателното трио на Ливърпул сложи точка на спора. Фирмино, Салах и Мане направиха една от обичайните си комбинации, която завърши с техничен удар на сенегалеца, копнал топката над стража на Генк.
Десет минути след това и Салах записа името си сред голмайсторите. Този път Мане му върна жеста с асистенцията. Египтянинът получи на границата на наказателното поле, гардира добре, след което се обърна, премина между двама бранители и стреля в далечния ъгъл - 0:4.

До края домакините все пак успяха да стигнат до почетно попадение. Ндонгала премина между трима бранители на Ливърпул и пусна към Одей, който се разписа отблизо, оформяйки крайния резултат.