Голям мач в Мадрид, Атлетико възкръсна срещу Юве (видео + галерия)

Отборите на Атлетико Мадрид и Ювентус направиха истински спектакъл в дербито от първия кръг в група "D" на Шампионската лига. Мачът в испанската столица завърши 2:2, като домакините изравниха в последната минута благодарение на резервата Ектор Ерера.

"Дюшекчиите" доминираха до почивката, но не успяха да вземат преднина. Хуан Куадрадо откри за Юве с красив удар в 48-ата минута, а Блес Матюиди в 65-ата с удвои с глава. Стефан Савич намали в 70-ата минута, за да дойде драматичната развръзка с попадението на Ерера - негово първо за новия му отбор.

Обновеният тим на Диего Симеоне е жаден за нови европейски подвизи, но същото важи и за "бианконерите", които не крият, че целта им е спечелването на турнира.

Маурицио Сари дебютира начело на Юве в Шампионската лига, а с интерес се чакаше и  противопоставянето между суперзвездата Кристиано Роналдо и сочения за негов наследник Жоао Феликс, който се превърна в най-скъпата покупка в историята на Атлетико. Двамата имаха своите шансове, но не можаха да се разпишат.

През лятото съперниците премериха сили в контрола, спечелена от мадридчани с 2:1, като двата гола бяха дело именно на Феликс. Атлетико беше в серия от 6 домакински победи срещу отбори от Италия в евротурнирите, а преди разгрома в Торино преди няколко месеца нямаше загуба от тим от Ботуша в 10 поредни мача.

Съставът на Симеоне бе напълно очакван. Аржентинецът заложи на любимото си 4-4-2, с Жоао Феликс и Диего Коща в атака. Коке, Саул Нигес, Томас Партей и Тома Льомар действаха в халфовата линия, а Киърън Трипиър, Хосе Хименес, Стефан Савич и Ренан Лоди бяха бранителите пред Ян Облак.

Сред резервите останаха Витоло, Анхел Корея, Маркос Йоренте и Ектор Ерера. Отсъстваше контузеният Алваро Мората.

Маурицио Сари изненадващо гласува доверие на Хуан Куадрадо, напук на очакванията, че мястото на Дъглас Коща, който лекува травма, ще заеме Федерико Бернардески. В предни позиции Роналдо имаше подкрепата на друг бивш футболист на Реал Мадрид - Гонсало Игуаин, а в сърцето на отбраната играха Леонардо Бонучи и Матайс де Лихт. Миралем Пянич беше под въпрос, но започна като титуляр.

Заради контузии мача за Юве освен Дъглас Коща пропуснаха Джорджо Киелини и Матия Де Шилио. Още дълго извън строя ще е третият страж Матия Перин.

Преди днешния мач двата отбора се бяха изправяли един срещу друг общо 4 пъти, като Атлетико имаше минимално предимство - 2 победи, 1 равенство и 1 загуба. "Дюшекчиите" бяха амбицирани да вземат реванш за болезненото отпадане на осминафиналите през миналия сезон, когато спечелиха с 2:0 у дома, но в Торино не приличаха на себе си и допуснаха поражение с 0:3.

75 Атлетико Мадрид - Ювентус

Тази загуба сложи край на мечтата на Атлетико да стигне до финала на своя "Wanda Metropolitano". Хеттрикът на Кристиано Роналдо пък направи попаденията му във вратата на "лос рохибланкос" 25 (7 от тях в ШЛ - б.р.). Повече пъти португалецът се е разписвал само срещу Севиля - 27.

През уикенда Атлетико отстъпи с 0:2 на Реал Сосиедад и сдаде лидерската позиция в Ла Лига. Ювентус също не впечатли - 0:0 като гост на Фиорентина, в двубой, в който "виолетовите" заслужаваха да грабнат трите точки.

Френетичната подкрепа на препълнения стадион подкани домакините за натиск в началните минути. Мадричани пресираха съперника и търсеха пробив по фланговете, а гостите се бяха концентрирали в това да сплашат Жоао Феликс с твърди влизания в краката му при всяко негово докосване до топката.

Младият португалец не изглеждаше никак респектиран от този подход и можеше да открие резултата след впечатляващ индивидуален пробив. Юношата на Бенфика тръгна от центъра и навърза няколко съперникови футболисти, но ударът му беше твърде слаб, за да затрудни Войчех Шчесни.

В 10-ата минута пред Атлети се откри нов шанс - Хименес стреля с глава, но прати топката малко над гредата. Феликс и още веднъж Хименес отправиха следващите удари към вратата на Юве, но без успех.

"Бианконерите" действаха прибрано и опитваха дълги пасове към Кристиано Роналдо, който беше бурно освиркван от привържениците на домакините. Реферът Дани Макели пък спести жълт картон на Пянич. До средата на първото полувреме гостите имаха няколко добри възможности за контраатаки, от които не се възползваха.

В 35-ата минута Пянич шутира мощно, топката рикошира в Хименес и заблуди Облак, но излезе в корнер. Малко по-късно Роналдо засече с глава центриране на Куадрадо на далечната греда, но Облак нямаше проблеми. До почивката имаше още няколко интересни слизания към вратата на Шчесни, но Ювентус оцеля.

Втората част започна с нова порция атаки на Атлетико, но Юве издебна момента да накаже съперника. Това стана в 48-ата минута с ювелирно изпълнение на неубедителния през първото полувреме Куадрадо. Колумбиецът получи пас от Игуаин и от границата на наказателното поле с безкомпромисен шут в далечния ъгъл матира Облак.

След попадението Ювентус опита по-трайно да задържа топката, но много бързо инициативата отново премина на страната на домакините. В 60-ата минута "дюшекчиите" изградиха брилянтна атака по десния фланг, но завършващият удар на Хименес беше неточен.

Симеоне усети, че Льомар вече не е толкова свеж и го смени с Анхел Корея. Аржентинецът се включи активно, а първото му забележимо действие беше удар с топката в главата на съдията - разбира се, неволно.

В 65-ата минута Юве контраатакува и Алекс Сандро центрира перфектно към Матюиди, който с глава увеличи аванса на "старата госпожа".

Атлетико се върна в мача в 70-ата минута с гол на Стефан Савич. Черногорецът се разписа отблизо, след като топката беше насочена към него от Хименес. Трябва да се отбележи, че трети пореден гол на мадридчани срещу Юве е дело на централен защитник - предишните два бяха на Хименес и Диего Годин при победата с 2:0 на осминафиналите преди няколко месеца.

Малко след попадението на Савич Ювентус за пореден път направи хубава контра, но Облак спаси удара на Игуаин, а Хименес изби от голлинията добавката на Матюиди. Драмата обаче тепърва предстоеше. В 90-ата минута Трипиър центрира от корнер, а резервата Ектор Ерера с глава хвърли в екстаз публиката на "Wanda Metropolitano". Мексиканецът се позиционира най-добре и донесе точката на Атлетико. Домакините обаче можеха и да се разминат с нея, ако Кристиано Роналдо бе стрелял малко по-точно в добавеното време при поредната скоростна атака на Ювентус.

В следващия кръг на 1 октомври Атлетико ще гостува на Локомотив (Москва), а Юве ще е домакин на Байер (Леверкузен).