Вратарят спаси Барселона срещу Борусия (Дортмунд) (видео)

Барселона направи трети пореден слаб мач извън "Камп Ноу", но поне не загуби срещу Борусия (Дортмунд) - 0:0. Това беше двубой от първия кръг в груповата фаза на Шампионската лига, който ще се запомни с блестящите спасявания на вратаря на каталунците Марк-Андре тер Стеген. В дните на разгорещена дискусия с Мануел Нойер и Йоахим Льов за това дали трябва да пази на Бундестима той спаси дузпа и половин дузина чисти положения. Веднъж и гредата му помогна през второто полувреме.
Добрата новина за Кан Барса е завръщането на Лионел Меси, който записа около половин час. Досега през сезона лидерът на тима не беше играл. Лео обаче не впечатли с нищо. В същото време друг важен футболист на "лос кулес" се контузи - Жорди Алба.
Капитанът на Борусия Марко Ройс пропусна наказателния удар в 57-ата минута, а освен това провали още куп атаки с неточния си изстрел.

В другия мач от тази група "F" Интер и Славия (Прага) завършиха 1:1.

Титуляр за Барса беше е 16-годишният Ансу Фати, който през последните седмици прикова вниманието в Испания. Тъмнокожият нападател постави нов рекорд за най-млад дебютант (16 г. 351 дни) на “блаугранас” в турнира. Фати действаше в атака с Антоан Гризман и Луис Суарес. Влизането сред стартовите 11 на последния беше единствената рокада в състава в сравнение с този, с който Барса започна срещу Валенсия през уикенда.

15 Борусия (Дортмунд) - Барселона

Само една промяна имаше и в състава на Борусия от този, който излезе срещу Байер (Леверкузен) в събота. Торган Азар замени Юлиан Брант на лявото крило. Джейдън Санчо, Марко Ройс и бившият нападател на каталунците Пако Алкасер допълваха офанзивната линия на домакините.

Антоан Гризман заигра като ляво крило в началото, а Фати зае позиция вдясно. Домакините обаче организираха първата опасност. В 4-ата минута Санчо центрира към Алкасер и испанецът за малко се размина с топката.

Противно на очакванията, в началните минути "жълто-черните" владееха повече кълбото, докато каталунците действаха по-прибрано. Това обаче се промени след 11-ата минута.
В 12-ата Гризман и Суарес направиха двоен пас, след което французинът стреля, но топката беше избита.
Първото най-чисто положение се откри пред Марко Ройс в 25-ата минута, когато той излезе сам срещу Марк-Андре тер Стеген, но вратарят спаси.
Три по-късно капитанът на Борусия центрира заучено към Матс Хумелс, но неговият изстрел с глава не беше опасен.
Наставникът на Барса Ернесто Валверде не беше доволен от играта на своя отбор, защото в 34-ата минута извика край тъчлинията капитана Серхио Бускетс и започна гневно да му обяснява нещо.
Две минути по-късно пред Фати се откри шанс да отбележи, след като Роман Бюрки не беше на вратата си, но футболист на вестфалци изби.
В 39-ата Клеман Лангле загуби топката пред наказателното поле, но след това Санчо не уцели вратата.
Секунди след това Жорди Алба напусна заради болежки и на негово място се появи Серджи Роберто.
Втората част започна със "златен" шанс пред Луис Суарес, който в 47-ата минута пробва да надхитри Бюрки с удар в близкия му ъгъл, но швейцарецът парира.
В 57-ата Санчо спечели дузпа за Борусия, след като Нелсон Семедо го настъпа в наказателното поле. Тер Стеген обаче хвана посоката на удара на Марко Ройс и отрази. От повторенията обаче се видя, че вратарят нарушава правилата, тъй като при удара беше и с двата си крака пред голлинията. От ВАР обаче не сигнализираха на главния арбитър.

В 59-ата на терена се появи Меси, който смени Фати. По същото време и Иван Ракитич зае мястото на Бускетс.
Ройс получи нова възможност да реализира в 65-ата минута, но пак не успя да порази мрежата - този път с глава.
Това вече бяха силните минути на Дортмунд. В 71-вата Алкасер не засече точно от по-малко от два метра при поредния пропуск.
Напълно в духа на този етап от двубоя Ройс пак се издъни в най-важния момент. В 75-ата той стреля високо. В 77-ата пък Юлиан Брант разтресе напречната греда на испанците. След още няколко секунди капитанът на Борусия пак не намери начин да промуши кълбото зад Тер Стеген.
В последните 7-8 минути Барса притисна германците, но не създаде нито една опасност.
В следващия кръг на 2 октомври Барселона посреща Интер, а Славия е домакин на Борусия.