Левандовски засенчи всички в дебюта на Коутиньо, но и ВАР замлъкна във важен момент (видео)

С хеттрик на Роберт Левандовски тимът на Байерн (Мюнхен) с лекота надви Шалке 04 с 3:0 като гост в дербито от втория кръг на Бундеслигата. Дебют за баварците направиха Филипе Коутиньо, Иван Перишич и Люка Ернандес, но техните изяви останаха в сянката на полския гений. Централният нападател откри от дузпа в 20-ата минута, удвои от пряк-свободен удар в 50-ата, а в 75-ата се разписа още веднъж.

Домакините претендираха за две неотсъдени дузпи в тяхна полза при 0:2 за игра с ръце на Ернандес и Перишич, но ВАР не уважи жалбите им.

Дебют в германския шампионат от първата минута записа Люка Ернандес, който започна в центъра на отбраната. Бенжамен Павар беше поставен вдясно на защитата, което пък даде възможност на Йошуа Кимих да действа като централен полузащитник. Той замести Тиаго Алкантара, който е аут заради болки в гръбнака. Перишич и Коутиньо бяха на пейката в началото. Сред резервите беше записан още един от летните трансфери на Байерн - Микаел Кюизанс, който дойде от Борусия (Мьонхенгладбах). Шалке излезе със същите 11, които започнаха и срещу Борусия (Мьонхенгладбах) в първия кръг. Матия Настасич и Бенжамен Стамбули трябваше да се справят с Роберт Левандовски, а на вратата с капитанската лента беше исканият от баварците Александер Нюбел, когото в Германия приемат за наследник на Мануел Нойер. Първата възможност в срещата дойде още в 4-ата минута, когато Левандовски завърши заучено изпълнение на пряк-свободен удар, но шутът му беше слаб и право в ръцете на Нюбел.
Дейвид Вагнер постави задача на своите играчи да пресират далеч в половината на Байерн, което принуди всички футболисти да действат на високо ниво.
В 16-ата Левандовски пак изпревари всички при статично положение - в случая корнер - и с глава стреля много силно, но и този път Нюбел отрази.
След още три минути Коман навлезе в наказателното поле и там преотстъпеният от Евертън Джонджо Кени фаулира Кингсли Коман - дузпа. Левандовски застана зад бялата точка и уверено изстреля кълбото в десния ъгъл на Нюбел за 0:1, а минутата беше 20-а.
"Миньорите" можеха да изравнят в 28-ата, когато Омар Маскарей шутира опасно, но топката профуча край гредата.
Домакините имаха възможност и десетина минути по-късно, но този път Зюле се намеси. В 42-ата Амин Арит намери пространство да стреля, но не достатъчно опасно, за да затрудни Нойер.
В ответната атака пред Корентен Толисо се откри добър шанс за гол, но той не уцели вратата.
Втората част започна с втори гол на Левандовски. Това се случи в 50-ата минута, когато полякът изпълни по перфектен начин пряк-свободен удар.
Малко след това съдиите или не видяха, или подминаха игра с лакът на Люка Ернандес в наказателното поле на Байерн.
В 57-ата дойде моментът за дебюта на Коутиньо и Перишич, които влязоха заедно на местата на Мюлер и Гнабри. Бразилецът застана в халфовата линия в тандем с Толисо зад Левандовски в схема 4-1-4-1, а хърватинът пое ролята на ляво крило.
В 64-ата минута се стигна до нова спорна ситуация в полето пред Нойер. При пряк-свободен удар топката срещна лявата ръка на Перишич и съответно домакините претендираха, че това е било умишлено и трябва да получат наказателен удар. Не последва обаче отговор от арбитъра, а и от ВАР не му сигнализираха за нищо нередно.
Играчите на Шалке трудно стигаха до опасности и при една такава в 74-ата Бургщалер стреля с глава, но пак в ръцете на Нойер.
При последвалата акция на баварците секунди по-късно Левандовски получи хубав пас и с лекота залъга Салиф Сане, след което не даде шанс на Нюбел за трети път - 3:0 за Байерн.

До края на се промени нищо и Байерн записа първия си успех за кампанията. След седмица мюнхенци приемат Майнц 05, а Шалке пак е домакин - на Херта (Берлин).