Левски разби Витоша и си върна усмивките (видео+галерия)

Отборът на Левски разби Витоша (Бистрица) с 4:0 в мача от 6-ия кръг на efbet Лига и върна усмивките в тима. На стадион "Васил Левски" Паулиньо (22, 51) отбеляза два гола, а Филипе Нашименто (82) и Найджъл Робърта (89) бяха точни за най-голямата победа под ръководството на Петър Хубчев. Успехът изведе столичани временно на върха в класирането на първенството с 13 точки, но Лудогорец (11 точки) тепърва трябва да гостува на Черно море. Витоша (Бистрица) пък записа шеста поредна загуба и остана на дъното с нито една спечелена точка.

След тежката загуба от Берое преди седмица, този уикенд има поводи за усмивки при 26-кратните шампиони. Бразилецът Паулиньо вкара два гола в един мач за първи път от 20 май 2018 година. Първият изключително красив, докато вторият от засада, която не бе забелязана от реферите. Филипе Нашименто записа за пръв път името си сред голмайсторите в българското първенство, като добави към гола и асистенция. Найджъл Робърта пък за 18 минути също вкара гол и асистира на португалеца. Освен това Холмар Ейолфсон се завърна в игра, записвайки първи минути от 31 октомври 2018 година. Франко Мазурек пък направи всичко възможно, за да вкара във втори пореден мач, но въпреки че не успя, показа съживяване в играта си, което също дава поводи за оптимизъм на треньорите на новия лидер.
Единствено Дени Алар разочарова отново с изявите си.

90 Витоша (Бистрица) - Левски

След като през седмицата домакините заплашиха, че мачът няма да се играе на стадион "Васил Левски", все пак направиха компромис и за последен път приеха един от грандовете на България на Националния стадион.

Петър Хубчев бе направил три промени в стартовите 11 от загубата на "Герена" с 1:3 от Берое. Три от летните попълнения - Янис Каргас, Франко Мазурек и Дени Алар, започнаха от първата минута, като смениха Деян Иванов, Здравко Димитров и Найджъл Робърта.

Енгибар Енгибаров пък направи две промени от поражението с 0:2 от Дунав. Опитният Емил Гъргоров и юношата на "сините" Атанас Кабов стартираха вместо Георги Азмин и Теофилос Курупис. Кабата дебютира от първата минута в елита за новия си тим.

Петър Хубчев пък след първата си загуба начело на отбора в елита отново заложи на Милан Миятович, а не на Николай Михайлов, който е здрав и тренира на пълни обороти. Капитанът Живко Миланов, Нуно Рейш, който не е на 100% готов, Янис Каргас и Иван Горанов бяха в отбрана. Мартин Райнов пък си партнира пред защитата с Филипе Нашимено във втора поредна среща. Станислав Иванов, Паулиньо, Франко Мазурек бяха тримата зад Дени Алар.

Енгибаров пък заложи за първи път от първата минута заедно на Емил Гъргоров, Илия Димитров и Атанас Кабов, като Мартин Станкев бе четвъртият офанзивен футболист на "зелените".

Пред много малко публика на трибуните срещата започна с по-трайно владеене на топката на "сините", които създадоха първата си опасност в 19-ата минута. Паулиньо проби добре отляво, след което намери Нашименто, който подаде на Мазурек. Аржентинецът беше затворен от защитата и върна топката към Райнов, но халфът стреля много лошо.

В 22-ата минута Левски поведе с много красиво попадение на Паулиньо. Горанов проби отляво, след което върна назад, а кълбото попадна в Емил Гъргоров. Той обаче беше изненадан от Нашименто, който отне топката и също опита да центрира, но този път Евгени Зюмбюлев прати кълбото в Паулиньо. Бразилецът пое хубаво топката и с майсторско изпълнение я прати в далечния ъгъл на Василев.

Попадението е второ за седмицата през тази кампания в първенството и общо трето за сезона от десет мача.

Мазурек опита четири пъти да вкара втори гол, но веднъж Василев изби, а при останалите удари аржентинецът не уцели вратата.

Второто полувреме стартира с добра възможност за Витоша. Кабов излезе зад защитата на"сините" и веднага стреля, но право в Миянович, който изби. Последва опасно центриране на Гъргоров, което беше изчистено от защитата пред черногорския вратар.

В 50-ата минута Василев с отлична намеса спаси Витоша. Мазурек стреля под гредата от пряк свободен удар, но стражът изби в корнер. Точно след него дойде второто попадение за 26-кратните шампиони на България. Негов автор отново беше Паулиньо, който бе оставен непокрит на задна греда и отблизо удвои. Той засече удар с глава на Каргас, но попадението трябваше да се отмени, тъй като бразилецът беше в засада. Голът е негов 14-и за Левски от 55 мача.

Паулиньо за трети път с екипа на Левски вкара два гола в един мач. Първите два пъти беше в дебютния му сезон, когато донесе победата с 3:2 над Ботев (Пловдив) на "Герена", както и тази с 2:0 над Верея в Стара Загора през пролетта на 2018 година.

Насиру Мохамед и Найджъл Роберта замениха Иванов и австриеца Алар, който отново разочарова с изявите си. Мазурек продължи опитите си да вкара гол, но така и не можеше да уцели седем-метровата врата на Василев.

Левски опитваше да вкара трети гол, като атакуваше и показваше по-добро физическо състояние и голямо желание, но не и много ясна идея в играта, въпреки че играеше изцяло в половината на "зелените".

В 81-ата минута при хубава атака Робърта напредна отляво и извади топката към Нашименто, който от няколко метра вкара първото си попадение в шампионата на България. Той стори това в своя мач №20 за Левски в първенството. Португалецът отиде да отпразнува попадението с помощник треньора Левон Апкарян.

Секунди по-късно публиката аплодира мощно Холмар Ейолфсон, който се завърна в игра за "сините". Исландецът скъса кръстни връзки в края на октомври 2018 година и сега записа първи минути от близо десет месеца, но ще има нужда от още време, за да бъде готов да играе ключова роля в сериозни мачове.

Робърта пропусна да вкара четвърти гол в 86-ата минута, но нападателят все пак се разписа в 89-ата минута.

Той засече с глава центриране на Нашименто, който върна асистенцията на колегата си, и вкара второто си попадение за клуба. Интересното е, че и двата му гола паднаха в 89-ата минтуа (

първият срещу Царско село 2:0

) и двата бяха на стадион "Васил Левски", след като той влезе резерва.

Така Левски вкара за втори път четири гола начело с Хубчев, след като го стори при успеха с 4:1 над Дунав в Русе. Това беше и най-голямата победа на тима от 12 май, когато "сините" разбиха с 5:1 Черно море.

Следващият кръг Левски приема Локомотив (Пловдив) на "Герена", докато "бистришките тигри" гостуват на Ботев (Пловдив).

ВИТОША - ЛЕВСКИ 0:4
0:1 Паулиньо (22)
0:2 Паулиньо (51)
0:3 Нашименто (82)
0:4 Робърта (89)