Алжир е господарят на Африка! (видео)

Алжир е новият шампион в турнира за Купата на африканските нации! На финала, игран в Кайро, "пустинните лисици" победиха с 1:0 Сенегал и за втори път в историята си триумфират като отбор №1 на Черния континент. Скъпоценния гол вкара Багдад Бунеджа още във 2-ата минута с огромна доза късмет. Той стреля силно, топката рикошира от тялото на Салиф Сане и прехвърли вратаря Алфред Гомис.

През второто полувреме Сенегал създаде няколко положения, които пропусна. В 60-ата минута реферът Алиум Алиум даде дузпа за отбора на Алиу Сисе, но след като изгледа повторение на ситуацията с помощта на ВАР, промени решението си.

Сенегалците, водени от звездата на Ливърпул Садио Мане, бяха безкрайно амбицирани за първи път в историята си да спечелят ценното отличие. "Лъвовете от Теранга" никога не са стъпвали на континенталния връх. Те имаха само един финал през 2002 година, загубен от Камерун след дузпи. Тогава решителният пропуск направи настоящият селекционер Алиу Сисе.

Алжир също е от отборите, които в исторически план не успяват да блеснат във финалната фаза на турнира. "Пустинните лисици" спечелиха първата си титла през 1990 година на собствена земя и оттогава не бяха стигали до финала.
 Алжир и Сенегал бяха съперници в предварителната група, като отборът на Джамел Белмади се наложи с 1:0. Алжирците победиха не само днешния си противник, но и Кения и Танзания, а в директните елиминации отстраниха последователно Гвинея, Кот д'Ивоар и Нигерия.

Сенегал не допусна грешка след загубата от Алжир. Мане и компания имаха по-лек път до финала, побеждавайки с по 1:0 Уганда, Бенин и Тунис.

Традицията бе на страната на Алжир, защото "пустинните лисици" никога не бяха губили в четирите си мача срещу Сенегал в Купата на африканските нации.

Големият отсъстващ в състава на сенегалците бе Калиду Кулибали. Един от най-добрите централни защитници в света изтърпя наказание заради натрупани картони. Двойката в сърцето на отбраната беше съставена от Салиф Сане и Юсуф Сабай, а на двата фланга бяха Ламин Гасама и Шейку Кояте. Мбайе Нианг водеше атаката, Садио Мане нападаше отляво, а другите офанзивни футболисти в стартовите 11 на Алиу Сисе бяха Исмаил Сар и Анри Сайве.Алжирците започнаха с двама нападатели в лицето на Багдад Бунеджа и Юсеф Белайли, който вкара гола срещу Сенегал в групите. Четиримата в средата на терена бяха Риад Марез, Адлен Гедиура, Исмаел Бенасер и Софиан Фегули. На вратата бе бившият страж на Славия и ЦСКА Райс Мболи. На пейката Джамел Белмади разполагаше с играчи като Ясин Брахими, Адам Унас и Ислам Слимани.

Очакванията бяха за предпазливо начало, но щастлив рикошет даде ранен аванс на алжирците. Голът падна във втората минута след удар на Бунеджда, при който топката се отклони от Сане, описа странна паробола и влетя във вратата на невярващия Гомис.Сенегал не за първи път от началото на турнира се озова в ролята на догонващ, но сега напрежението бе в пъти по-голямо за тима на Алиу Сисе. "Лъвовете от Теранга" опитаха мигновено да отговорят, но фланговите им атаки не носеха никакви опасности за Мболи.

Садио Мане се активизира, но около него винаги имаше по няколко противникови футболисти, които да му противодействат. В средата на полувремето единоборствата станаха по-остри и реферът Алиум Алиум вдигна жълт картон на Рами Бенбасини за нарушение срещу Исмаил Сар.В 39-ата минута Мбайе Нианг отправи много силен удар, който нямаше как да бъде спасен от Мболи, но топката мина на сантиметри над напречната греда. Секунди преди почивката Сар помисли, че е спечелил дузпа, след като беше атакуван от Мехди Зафан, но съдията даде само корнер за Сенегал.

След почивката Алжир даде инициативата на съперника, но Мболи нямаше много работа, защото повечето удари към неговата врата бяха неточни. Най-спорният момент в мача дойде в 60-ата минута, когато Исмаил Сар центрира, а топката се отби от ръката на Гедиура. Реферът веднага посочи бялата точка, но след това получи сигнал да преразгледа ситуацията. Няколко минути по-късно той отмени първоначалното си решение, защото прецени, че ръката на футболиста на Алжир е била прилепена към тялото му и той е докоснал топката без умисъл.В 66-ата минута Мболи първоначално бе преодолян от Нианг, но след това затвори ъгъла на сенегалския нападател и той шутира в аут. С напредването на времето ситуацията на терена се изнерви и съдията вдигна няколко жълти картона.

Сенегал имаше своя голям шанс в 83-ата минута, но Сар не прояви хладнокръвие и прати топката високо над вратата. До края защитата на Алжир не допусна грешки и 15 000 фенове на "пустинните лисици" на стадиона изпаднаха в екстаз.Райс Мболи беше избран за играча на мача във финала, а Исмаел Бенасер стана най-добър футболист на турнира.

Титлата е първа за Алжир след тази от 1990 година, а Сенегал остава може би най-голямата сила в африканския футбол, която никога не е вдигала трофея.