Пресилена дузпа спря Левски срещу Зенит (видео)

Отборът на Левски допусна поражение с 0:1 от руския шампион Зенит във втората си проверка в Австрия. Единственото попадение в мача отбеляза Сардар Азмун от пресилена дузпа в 47-ата минута. Това бе най-престижната проверка на българите от дълги години насам, които играха равностойно почти през цялото време срещу скъпоплатените звезди на противника.

Двубоят на стадиона в Куфщайн стартира при температура около 35 градуса, която не позволяваше на двата състава да играят на високи обороти преди почивката. Поражението е второ поред при това без отбелязан гол за 26-кратните шампиони, но въпреки това се видяха положителни неща в играта на тима. Все пак отборът има прекалено много работа, за да стигне нивото, което ще му помогне да мисли за основна роля в Първа лига през този сезон.
Това бе втора проверка и за двата тима, които водят подготовка в Австрия. Петър Хубчев дебютира начело на “сините” с минимално поражение от лидера във втора дивизия на Бразилия Ред Бул Брагантино (0:1). Звездите на Сергей Семак пък разбиха с 6:1 местния Вакер Инсбрук преди четири дни. Бранислав Иванович и компания дори си позволиха лукса да получат гол в самото начало, но след това разгромиха изпадналия от елита на Австрия състав.

Петър Хубчев не разчиташе на Николай Михайлов, който пази 90 минути срещу бразилците, като отличен дебют направи черногорският национал Милан Миятович. Националът на България имаше пълноценно занимание тази сутрин с Армен Амбарцумян. Капитанът Живко Миланов, който получи болки в дясното бедро в последната минута срещу Брагантино, пропусна срещата. Атанас Кабов, Мартин Петков и Холмар Ейолфсон също бяха на трибуните.

Хубси направи четири промени в титулярния състав, като освен Михайлов и Миланов, Илия Юруков и Мартин Д. Петков бяха заменени. Четиримата нови в стартовите 11 бяха Миятович, Ивайло Найденов, Мартин Райнов и Станислав Костов. Това означава, че само Франко Мазурек от новите попълнения не да стартира от първата минута, тъй като Янис Каргас си партнираше отново с Нуно Рейш в центъра на защитата. Найденов и Горанов бяха крайните защитници, а Тиам и Райнов пред тях. Мариани, Паулиньо и Станислав Иванов дейставта зад Костов

Първенецът на Русия започна с голяма част от титулярите си - с Андрей Луньов на вратата, Игор Смолников, Бранислав Иванович, Ярослав Ракицкий и Юрий Жирков в защита, Кристиан Нобоа, Леон Мусаев, Емилиано Ригони, Себастиан Дриуси, Александър Ерохин и Сардар Азмун бяха халфовете и нападателите.

Преди срещата селекционерът на Русия Станислав Черчесов поговори с Хубчев. Главният скаут на "сините" Богдан Патрашку пък пристигна на стадиона преди двубоя.

Още в 4-ата минута Миятович спаси “сините”, след като Азмун беше изведен сам срещу него. Стражът обаче парира удара на седмицата, който надбяга Рейш при светкавична контраатака.

Постепенно играта се изравни, а “сините” опитаха няколко атаки, но без да завършат с удар. Поради много топлото време срещата беше прекъсната за две минути в средата на първата част, за да може футболистите да се освежат.

В 31-ата минута Паулиньо пропусна отлична възможност да изведе Мариани сам срещу вратаря, но сбърка с подаването си. Андрей Луньов пък трябваше да избива силен изстрел на Горанов в 34-ата минута. Последва добра намеса на Найденов, който със шпагат спря атака на руснаците, а Миятович за втори път отигра топката хладнокръвно с крака.

Черногорецът беше блестящ в 44-ата минута, когато отново спря Зенит. Този път той отказа Емилиано Ригони, който беше отлично изведен от Иванович зад защитата на “сините”, а след пропуска фаулира стража на българите. Левски завърши първата част с два неточни удара на Иванов и Горанов.

На почивката спортният директор на столичани Ивайло Петков се появи на триуните и веднага проведе диалог с Черчесов.

Второто полувреме започна без промени в състава на Хубчев, докато руският шампион започна да играе с трима в отбрана след две смени сред 11-те. Още в 47-ата минута реферът отсъди много пресилена дузпа за Зенит, след като Смолников падна в наказателното поле. Зад топката застана Азмун, който прати топката в мрежата на Миятович, хванал посоката на удара.

Давиде Мариани веднага застраши Бабурин. Руският вратар трябваше да показа рефлекс и да плонжира, а две минути след това щвейцарецът отново стреля в ръцете на стража.

Илия Юруков замени Тиам, а след попадението "сините" бяха по-активни и играта се водеше в половината на руснаците. В 62-ата минута Семак смени останалите деветима играчи.

Матиас Краневитер беше близо до втори гол в 66-ата минута, но Миятович отново спаси. Илия Димитров, Мартин Д. Петков и Франко Мазурек замениха Иванов, Костов, Паулиньо. Мариани пък имаше претенции за дузпа в полза на Левски.

В последните минути по-свежите играчи на Зенит натиснаха, като Миятович изби остро центриране, а попадение на Дзюба беше отменено поради фаул в атака. Деян Иванов беше последната смяна, но нов гол в мача не падна и българите отстъпиха с 0:1, като остават без отбелязан гол под ръководството на Хубчев.

Следващата контрола на "сините" е срещу германския Тюркгюджю Атаспор (Мюнхен). Двубоят между двата тима е на 1 юли от 18:00 часа.

ЛЕВСКИ - ЗЕНИТ 0:1