Уругвай повали шампиона на Копа Америка (видео + галерия)

Носителят на трофея Чили допусна загуба от Уругвай с 0:1 в директния сблъсък за първото място в предварителна група C на Копа Америка на легендарния стадион "Маракана" в Рио де Жанейро. Победният гол за Уругвай отбеляза Единсон Кавани в 82-ата минута.

Чилийците спечелиха първите си два мача срещу Япония (4:0) и Еквадор (2:1) и си гарантираха участие в четвъртфиналите, а дори и равенство днес щеше им донесе и първото място. Уругвай спечели с 4:0 срещу Еквадор и завърши 2:2 с Япония и само победата му гарантираше върха в група С.

В същото време Япония и Еквадор завършиха 1:1, като от този резултат се възползва отбора на Парагвай, който продължава също в следващата фаза, където ще се изправи срещу домакина Бразилия.
Двубоят започна при фантастична атмосфера на “Маракана”, като на трибуните имаше над 50 000 зрители, което беше рекордна посещаемост от началото на турнира. Първите минути бяха за действащия шампион, но постепенно Уругвай изравни играта и създаде няколко добри възможности за гол. Първата дойде в 19-ата минута, когато нападателят на Барселона Луис Суарес овладя топката и между трима успя да я насочи към Жоргиан де Араскаета, който обаче стреля над вратата. Опасностите пред вратата на Габриел Ариас продължиха. Две минути по-късно отново Суарес се озова в опасна близост, но стражът на Чили успя да изчисти. Последва удар с глава на Диего Годин, но над вратата. Чили отговори на предизвикателството чрез Алексис Санчес, който предизвика сериозна суматоха в наказателното поле на Уругвай в 37-ата минута. До края на пъровото полувреме и двата отбора си размениха по едно положение за гол, като първо Пабло Ернандес пропусна за Чили, а след това и Мартин Касерес при изпълнение на корнер не успя да порази целта за Уругвай. Така двата тима оставиха всичко за решаване след почивката.
Второто полувреме започна с много активна игра от страна и на двата отбора, които показаха намеренията си да се борят за победа, като никой не успяваше да доминира. Така се стигна до 69-ата минута на мача, когато Чили беше най-близо до откриване на резултата. След изпълнение на конер Пауло Диас успя да насочи топката с глава, но Хосе Хименес изчисти също с глава от голлинията.
Малко след това играта беше прекъсната за кратко, тъй като на терена нахлу зрител. Работата на стюардите беше улеснена от чилийския бранител Гонзало Яра, който го фаулира. След подновяването на играта Уругвай стигна до гол в 82-ата минута. Луис Суарес овладя топката отляво на вратата, разтегна играта надясно, като намери Джонатан Родригес. Крилото на Уругвай центрира пред наказателното поле, където Единсон Кавани беше оставен сам и с глава нападателят на Пари Сен Жермен прати топката в мрежата. В оставащите минути чилийците не успяха да върнат равенството и така се примириха с второто място в групата.