България изпусна Япония насред Варна (видео + галерия)

Волейболистите от националния отбор на България допуснаха 5-а загуба в турнира от Лигата на нациите. Възпитаниците на Силвано Пранди изпуснаха да победят Япония пред 4200 зрители в зала “Конгресна” на Двореца на културата и спорта във Варна и в крайна сметка загубиха драматично с 2:3 (25:22, 19:25, 25:16, 19:25, 19:21).    България изпусна мачбол при 16:15 в тайбрека, но успя да спаси 7 мачбола, преди да загуби 5-ата част с 19:21.

До загубата се стигна и заради решенията на селекционера Силвано Пранди, който в голяма част от двубоя правеше "хокейни" смени...

След тази среща националите ни имат 3 победи и пет загуби и 8 точки в актива си. Победата бе трета за Япония в надпреварата, като азиатците имат 5 загуби и 8 точки.

Силвано Пранди направи 3 промени в стартовия състав на България в сравнение с вчерашния двубой с Австралия.
За България срещата започнаха Георги Братоев, Красимир Георгиев, Мартин Атанасов, Светослав Гоцев, Розалин Пенчев, Цветан Соколов и либеро Владислав Иванов.
Ас на Светослав Гоцев даде началото на двубоя България - Япония. Атака на Розалин Пенчев по блока от зона 2 направи резултата 4:3.
Равенството се запази до 10:10. Ас на Цветан Соколов, след сервис със 113 км/ч и 11:10. България поведе с 16:15 при второто техническо прекъсване. Японските волейболисти пак съумяха да изравнят при 18:18. България стигна до геймбол при 24:21 след атака на Мартин Атанасов. Националите затвориха първия гейм с 25:22 след сгрешен начален удар на Таиши Онодера.
Япония пак дръпна с цели 3 точки при 21:18 след блокада срещу атака на Красимир Георгиев. Тимът от Азия спечели втората част с 25:19. Селекционерът на България Силвано Пранди направи цели 5 промени в състава преди началото на третата част. Георги Сеганов, Николй Учиков, Николай Пенчев, Тодор Скримов и Теодор Тодоров се появиха в игра, а от стартовия състав на полето останаха само либерото Владислав Иванов и Красимир Георгиев. България поведе с 4:3 и 5:4. Националите дръпнаха с 2 точки при първото техническо прекъсване - 8:6. Единичен блок на Тодор Скримов доведе до 11:9. Ас на Николай Учиков и 16:11 за България при второто техническо прекъсване. Пайн на Тодор Скримов доведе до 18:14. Николай Пенчев пусна технично топката с 2 ръце и постигна точка за 20:14. Единичен блок на Теодор Тодоров направи 23:15. България успя да спечели третия гейм с 25:16.
Българските волейболисти поведоха в началото на 4-ия гейм с 4:2. Първото техническо прекъсване дойде при 8:7 за България. Япония изравни при 8:8 и на начален удар застана Юджи Нишида, който записа впечатляваща серия и играчите от Страната на Изгряващото слънце записаха 7 поредни точки и поведоха с 14:9. Българската блокада записа точка за 9:14. Юджи Нишида изведе Япония напред с 16:10 при второто техническо прекъсване. Азиатците дръпнаха с 19:13 и 21:15. Япония стигна до геймбол при 24:16. България спаси 3 геймбола след мощни сервиси на Тодор Скримов и намали до 19:24. Япония затвори гейма с 25:19, след като Тодор Скримов би начален удар в аут.
Тайбрекът започна с две равенства, след които гостите поведоха с 2 точки при 4:2, но националите ни изравниха веднага резултата. Последваха три изравнявания на резултата, а при смяната на игралните полета гостите водеха с 8:7. След още едно равенство Япония отново излезе напред в резултата с 2 точки при 10:8 и Силвано Пранди поиска прекъсване. След неуспешна българска атака японците поведоха с 3 точки при 13:10, но домакините изравниха при 14:14. България стигна до мачбол при 16:15 след атака на Цветан Соколов, но не се възползва. Последваха 5 изравнявания на резултата, които дойдоха и след 4 поредни сгрешени начални удара от българските волейболисти, а японците се оказаха по-съобразителни и успяха да измъкнат тайбрака с 21:19 и съответно мача с 3:2 гейма, след като Юджи Нишида заби победната точка.
Мартин Атанасов добави 9 точки (81% ефективност в атака), с 9 точки (1 ас, 42% ефективност в атака) завърши и Розалин Пенчев.
Юджи Нишида заби 26 точки (7 аса, 1 блок, 56% ефективност в атака), а Акихиро Ямаучи и Юки Ишикава добавиха по 11 точки.